Asbest Nedir? - Asbest nasıl tespit edilir?
Asbest Nedir? - Asbest nasıl tespit edilir?

Asbest nedir? Asbest, ince, iğne benzeri liflerden oluşan, doğal olarak oluşan altı lifli mineral grubudur. 

Asbest maruziyeti mezotelyoma ve asbest dahil olmak üzere çeşitli kanserlere ve hastalıklara neden olur. Asbest malzemeleri güçlendirmesine ve yanmaz olmasına rağmen, birçok ülkede yasaklanmıştır. ABD’de asbest yasaklanmamıştır.

Asbest etkili bir yalıtkandır ve onları daha güçlü hale getirmek için kumaş, kağıt, çimento, plastik ve diğer malzemelerde kullanılabilir. Ancak asbest tozu solunduğunda veya yutulduğunda, mineral lifleri kalıcı olarak vücutta sıkışabilir.

Yıllar boyunca, sıkışmış asbest lifleri iltihaplanma, yara izi ve sonunda genetik hasara neden olabilir. Mezotelyoma adı verilen nadir ve agresif bir kansere neredeyse tamamen asbest maruziyeti neden olur. Kayalifi ayrıca ilerleyici akciğer hastalığının yanı sıra başka kanser türlerine de neden olur.

Asbest Çeşitleri

Asbest nedir konusunda giriş yaptıktan sonra gelin Asbest çeşitlerini inceleyelim.

1986 Asbest Tehlikesi Acil Müdahale Yasası, iki kategoriye giren altı tip kayalifini yasal olarak tanır: Amfibol ve serpantin.

Amfibol Asbest

Amfibol asbest lifleri düz, pürüzlü bir şekle sahiptir. Tanınan beş tür vardır:

 • krokidolit
 • amosit
 • antofilit
 • Tremolit
 • aktinolit

Serpantin Asbest

Serpantin asbest lifleri kıvırcık. Sadece bir tür var: “beyaz asbest” olarak da bilinen krizotil.

 • krizotil
Ticari Binalarda Asbest ile Nasıl Başa Çıkılır?
Binalarınızda ki taşpamuğu konusunda bilgi edinmek isterseniz Ticari Binalarda Asbest ile Nasıl Başa Çıkılır? sayfamızı ziyaret etmelisiniz!

Asbest Nereden Geliyor?

Asbest dünyanın her yerinden gelmekle birlikte, ana ihracatçılar Rusya, Kazakistan ve Çin’dir. Toksik mineral bir zamanlar Kuzey Amerika’da çıkarıldı.

Asbest, büyük tortularda veya talk ve vermikülit gibi diğer minerallerde kirletici maddeler olarak bulunabilir. Krizotil asbest genellikle serpantin kayaçlarında damarlar olarak bulunur.

Çoğu ticari asbest yatağı %5 ila %6 kayalifi içerirken, Kaliforniya’daki Coalinga yatağı gibi bazı kalıntılar %50 veya daha fazla taşpamuğu içerir.

Türkiye’de Asbest Hangi İllerde Var?

Türkiye’nin orta ve doğusunda kırsal kesimlerde yaygın doğal asbest depozitleri bulunmaktadır. Bu tortulardaki ana lif tipi tremolittir, ancak krizotil varlığı da rapor edilmiştir. Bu bölgelerde hem iyi huylu hem de kötü huylu plevral ve akciğer hastalıkları insidansı bildirilmiştir

Asbest Maddesi Nedir?

Asbest, ince, iğne benzeri liflerden oluşan, doğal olarak oluşan altı lifli mineral grubudur. Taşpamuğu malzemeleri güçlendirir ve yanmaz olsa da, birçok ülkede yasaklanmıştır.

Asbest nedir sorumuza yanıt bulduysak diğer merak edilen konu taşpamuğu ilişkili hastalıklar konusuna değinelim.

Bilimsel çalışmalar, asbest maruziyetinin kanserler de dahil olmak üzere çeşitli hastalıklarla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Mezotelyoma neredeyse sadece kayalifi maruziyetinden kaynaklanan bir kanser türüdür. Mineral ayrıca asbestle ilişkili akciğer kanseri, yumurtalık kanseri ve laringeal kansere neden olur.

ASBESTLE İLGİLİ DİĞER HASTALIKLAR ŞUNLARDIR:

 • asbestoz
 • Plevral efüzyonlar
 • Plevral plaklar
 • Pleuritis
 • Yaygın plevral kalınlaşma
 • KOAH

Asbest Maruz Kalma Riskleri

Asbest nedir sorumuza cevap bulduysak gelin birde asbest maruz kalma riskleri neler onlara değinelim.

Hiçbir asbest maruziyeti güvenli değildir, ancak kayalifi genellikle yoğun bir konsantrasyona maruz kaldığında veya uzun bir süre boyunca düzenli olarak maruz kaldığında en kötü etkilere sahiptir.

Asbest vücutta her maruziyette birikir ve neden olduğu hasarı tersine çevirmenin bilinen bir yolu yoktur.

Lifler havaya karıştığında kolayca solunur. Asbest içerebilen rahatsız edici ürünlerden kaçınmak önemlidir. Ayrıca, doğal olarak oluşan taşpamuğu birikintilerinin yakınında yaşayan insanlar, kirlenebilecek toprağı rahatsız etmekten kaçınmalıdır.

Asbeste bağlı hastalıkları olan hastaların çoğu 60 yaş ve üstü erkeklerdir. Bunun nedeni kayalifi ile ilgili hastalıkların uzun bir gecikme süresine sahip olması ve genellikle gelişmeleri on yıllar alır. Genellikle tarihsel olarak erkeklerin çalıştığı işyerlerinde mesleki maruziyete kadar uzanırlar.

Asbestle İlgili Meslekler

Toksik Maddeler ve Hastalık Sicil Dairesi, 1940 ile 1979 yılları arasında yaklaşık 27 milyon işçinin asbeste maruz kaldığını gösteriyor. Yönetmelikler, işyerinde maruz kalma riskini azalttı, ancak birçok meslek için bir derece risk kaldı.

ASBEST ÜRETİMİ YÜKSEK RİSKLİ MESLEKLER

 • İnşaat
 • Elektrik Üretimi
 • Yangın söndürme
 • Askeri servis
 • madencilik
 • gemi yapımı
 • Ağır sanayi

ABD ordusu, özellikle Donanma gemilerinde 1930’lardan 1970’lere kadar asbest kullandı ve bu da gazilerin kayalifi ile ilgili hastalıkların orantısız bir yükünü taşımasına neden oldu.

Gazilerin ve diğer asbest endüstrisi çalışanlarının aile üyeleri, ikinci elden maruz kalma nedeniyle taşpmuğu ile ilgili bir hastalık geliştirme riski de yüksektir.

Asbestle kirlenmiş bir madenin veya işleme tesisinin yakınında yaşamak, bireyleri çevreye maruz kalma riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde Ambler, Pennsylvania kasabasında ve New York’taki Grand Central Terminal gibi önemli noktalarda kayalifi endüstrisi çalışma sahaları mevcuttu.

Örneğin, Libby, Montana’daki Superfund sahasının yakınındaki on yıllarca vermikülit madenciliği, ABD tarihinin en kötü çevresel felaketlerinden birine neden oldu. Cevher, çevreyi kilometrelerce kirleten ve sonunda yüzlerce Libby sakininin ölümüne neden olan asbest izleri içeriyordu.

Asbest Ürünleri

Asbest nedir tanımladık peki ya taşpamuğu ürünleri nelerdir?

Amerikalılar bugün asbeste maruz kaldıklarında, genellikle hala eski kayalifli ürünleri içeren eski bir binada yenileme veya yıkım çalışmaları yapılmaktadır.

2019 ABD Çevre Koruma Ajansı kuralı, üreticilerin durdurulan taşpamuğu kullanımlarını satmadan önce devlet onayını alması gerektiğini belirtiyor.

ÜRETİMİ DURDURULMUŞ ASBEST ÜRÜNLERİ

 • Vinil asbestli fayanslar
 • Kayalifli çimento
 • Asbest çatı keçesi
 • Asbest yapıştırıcıları, sızdırmazlık ürünleri ve kaplamalar
 • Asbest takviyeli plastikler

Asbest Tedarikçileri ve Üreticileri

Taşpamuğu nedir makalemizde ki diğer başlığımız asbest tedarikçileri ve üreticileridir.

Yüzlerce üretici buhar motorlarında, borularda ve lokomotiflerde asbest yalıtımı kullandı. Daha sonra binlerce başka kullanım ortaya çıktı ve şirketler bunu kazanlar, contalar, çimento, çatı malzemeleri ve otomotiv fren balataları gibi ürünlere koymaya başladı.

Asbest Ürünleri Nasıl Tespit Edilir

Mikroskobik kayalifleri görülemez, koklanamaz veya tadına bakılamaz. Açıkça asbest olarak işaretlenmedikçe, işaretlenmemiş bir malzemedeki asbesti tespit etmenin tek yolu, akredite edilmiş bir taşpamuğu denetçisini test etmek veya kiralamak için laboratuvara bir numune göndermektir.

ASBEST MALZEMELERİ İKİ RİSK KATEGORİSİNE AYRILIR:

Gevrek asbest malzemeleri

Gevrek asbest malzemelerinin kırılması veya elle parçalanması kolaydır. Örnekler arasında eski kayalifli boru izolasyonu ve asbestle kontamine olmuş talk pudrası yer alır. Bu malzemeler tehlikelidir, çünkü havaya kolayca toksik toz salabilirler.

Kırılmaz asbest malzemeleri

Asbestli çimento levhalar ve vinil asbestli fayanslar gibi kırılmaz taşpamuğu malzemeleri dayanıklıdır. Bu ürünler, ürünler bozulmadığı sürece kayaliflerini güvenli bir şekilde hapsolmuş halde tutar. Ürünün kesilmesi, kazınması veya parçalanması lifleri serbest bırakabilir.

Asbestin Güvenle Kullanılması İçin İpuçları

Bazı durumlar asbest içeren malzemelerin çıkarılmasını gerektirir. Ancak malzemeleri rahatsız edilmeden bırakmak veya bir dolgu macunu ile kapsüllemek daha güvenli olabilir. En iyi tavsiye için sertifikalı bir asbest azaltma uzmanına danışın.

Bazı yargı mercileri, ev sahiplerinin kayalifli malzemelerini kendi başlarına çıkarmasına izin verir. DIY asbest azaltmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki önlemleri unutmayın:

 1. Çalışma alanını plastik levhalarla kapatın ve klimayı kapatın.
 2. Yüksek verimli partikül hava (HEPA) filtreli bir maske kullanın.
 3. Asbest azaltımı sırasında tek kullanımlık tulum ve eldiven giyin.
 4. Asbest malzemelerini ıslak tutmak ve her zaman tozu bastırmak için bir pompa püskürtücü kullanın.
 5. Çalışma alanını ıslak mendillerle veya HEPA filtreli bir elektrik süpürgesiyle temizleyin.
 6. Asbest atıklarını, taşpamuğu kabul edebilecek bir çöp sahasında açıkça etiketlenmiş torbalara atın.

Asbest Yasaklandı mı?

Ülkemizde kullanımı yasaklanmıştır ama Asbest Amerika Birleşik Devletleri’nde yasaklanmamıştır, ancak oldukça düzenlenmiştir. Asbest endüstrisi, çıkarlarını koruyan güçlü lobi organizasyonlarına sahiptir. Zehirli mineral hala Rusya, Çin, Hindistan ve Meksika’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Türkiye Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan bir açıklamaya göre, asbestin tüm kullanımları 31 Aralık 2010 Cuma günü resmen yasaklandı.

Asbeste Güvenli Alternatif

1980’lerden beri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üreticiler büyük ölçüde asbest kullanımını aşamalı olarak aşamalı hale getirdiler.

Poliüretan köpük

Poliüretan köpük yalıtım için ucuz ve etkilidir. İnşaat işçileri, yalıtım ve sızdırmazlık için sprey poliüretan köpüğü kolayca uygulayabilir.

Amorf silika kumaşı

Amorf silika kumaş, neredeyse saf amorf silika liflerinden dokunan yüksek kaliteli bir kumaştır. Asbest gibi, lifler çürümez veya yanmaz.

Selüloz lifi

Selüloz lifi tipik olarak, özelliklerini arttırmak için kimyasal olarak işlenen pamuk, odun hamuru, keten veya rendelenmiş kağıttan yapılır.

Termoset plastik un

Termoset plastik un, sertleştirilen ve daha sonra ince bir şekilde öğütülen yumurta veya jelatin gibi ağaç lifleri ve bağlayıcıların bir karışımından yapılır.

Asbest Kaplama

Asbest geçmişi çok eskilere uzanır, fakat ABD’de, toksik mineral 20. yüzyılın ortalarına yıllarda onun doruk vardı.

Modern asbest endüstrisinin başlangıcından itibaren, doktorlar dağınık tıbbi raporlarda taşpamuğu maruziyetinin ölümcül etkilerini belgelediler. 1930’ların başında, şirket yöneticileri de sessizce konuyu araştırdı ve taşpamuğu maruziyetinin akciğer hastalığına neden olduğunu buldu.

Asbest şirketleri, II. Dünya Savaşı sırasında gemi üreticilerine yalıtım satarak muazzam karlar elde etti ve savaş sonrası bina patlaması sırasında işlerini daha da genişletti. Bu şirketler , herhangi bir sorumluluğu reddetmelerine yardımcı olan JC Wagner gibi vicdansız araştırmacılar bile ödedi .

Asbestten Arındırma

Bununla birlikte, asbest ve minerali kansere bağlayan tıbbi kanıtlar hakkında yeni bilgilerin yayınlanması artık göz ardı edilemez. İşçi sendikaları savaşmaya başladı. Amerikan şirketleri 1980’lerde kayaliflerinin çoğunu kullanımdan kaldırmıştır, ancak asbest ürünlerini on yıllardır işleyen işçiler için çok geç kalmıştı.

Önceki İçerikBüyükçekmece Yenimahalle Bina Yıkımı Hizmetleri
Sonraki İçerikFabrika Yıkım Hizmetleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz