Bina Yıkım

Bina Yıkımı

Bina yıkma, bina ve diğer insan yapımı yapıların güvenli ve verimli bir şekilde parçalanmasıyla bilim ve mühendisliktir. Yıkım, yeniden kullanım amacıyla değerli unsurları dikkatle korurken, bir binayı ayırmayı içeren yapı bozma ile çelişmektedir.

Binaların kendiliğinden yıkılması, yaralanmalarla ve yüksek zaman maliyetleriyle doludur. Yıkım, binaların yıkılmasıyla ilişkili olduğu için, hazırlıksız bir kişi bir duvarın ya da tüm katın yıkılmasının kurbanı olabilir. Binaların yıkılmasının belirgin bir şekilde sadeliğine rağmen, bu işin gerekli donanıma sahip olan tecrübeli profesyonellerin yanı sıra düzenleyici ve yasal düzenlemeler hakkında bilgi vermesi gerekiyor. Profesyoneller olası tüm riskleri tamamen dışlar.

Yıkmaksan Bina Yıkımı Yapı Söküm Hafriyat Kentsel Dönüşüm
Yıkmaksan Bina Yıkımı Yapı Söküm Hafriyat Kentsel Dönüşüm

Sadece iki ya da üç kat yüksekliğindeki evler gibi küçük binalar için, yıkım oldukça basit bir işlemdir. Bina, büyük hidrolik ekipmanlarla manuel veya mekanik olarak yıkılmıştır: hava çalışma platformları, vinçler, ekskavatörler veya buldozerler. Daha büyük binalar için, bir vinç tarafından bina duvarına döndürülen bir kablo üzerinde ağır bir ağırlığa sahip bir yıkım topu kullanılması gerekebilir. Yıkım topları özellikle duvar işlerine karşı etkilidir ancak kontrol edilmesi daha az kolaydır ve diğer yöntemlerden daha az verimlidir. Son yöntemler, ahşap, çelik ve betonu kesmek veya kırmak için ekskavatörlere monte edilmiş hidrolik döner makaslar ve gürültü yalıtımlı taş kırıcılar kullanabilir. Alevin kesilmesi tehlikeliyse, yıkım makası kullanımı özellikle yaygındır.

Bir binanın planlanan en uzun yıkımı, 1908 yılında inşa edilen ve 1967-1968’de yıkılan One Liberty Plaza’nın yıktığı New York City’deki 47 katlı Şarkıcı Binası idi.

Bina Yıkım işleri

Bina Yıkım işleri; kentsel dönüşüm ya da diğer özel maksatlarla betonarme ve çelik konstrüksiyon konut, fabrika veya sanat yapılarının çeşitli metodlarla demontaj ve yıkım işlerini ifade etmektedir. Yıkım işleri ise özellikle kentsel konut alanlarında, 2012 yılında kentsel dönüşüm yasasının yürürlüğe girmiş olmasıyla birlikte ivme kazanmış olup inşaat yapısı ve durumunun incelenmesine istinaden tespit edilen yöntem ile yıkım faaliyeti gerçekleştirilmektedir.

Bina yıkımı işleri risk grubu yüksek inşaat faaliyetlerinden olup, iyi planlama dikkatli hesaplama ve özenli çalışma prensipleriyle gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Konusunda uzman YIKMAKSAN mühendis ve teknik ekipleri yıkım kararı alınmış ve yıkım işlemlerinin yapılması amacıyla gerekli resmi müracatları yapılmış ve çalışma ruhsatlarının alınmış olmasının akabinde yerinde inceleme yapmakta ve sahada toplanan verilerin ofis ortamında kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi sonucunda yapının hangi teknikle yıkılması gerektiğine karar verirler.

Bina Yıkım Teknikleri veya Yöntemleri

Çeşitli Yıkım yöntemleri bulunmakta olup yaygın olarak kullanılan yıkım yöntemleri ekskavatör yardımı ile ya da yıkım makası bağlı yüksek erişim yıkım ekipmanları yapılmaktadır. Bunun dışında yıkım topu kullanılan yıkımlar vardır ki bu yöntem pek güvenli olmadığından artık tercih edilmemektedir. Tabi ki bunlara ek olarak patlayıcı yıkım dediğimiz patlayıcı kullanılarak yapılan yıkımda bulunmaktadır.

Yöntemler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Bina Yıkımı Yöntemleri hakkında yazmış olduğumuz tüm makalelere erişmek için ilgili bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Belirlenen yıkım tekniğinin uygulanması planlandıktan sonra gerekli ekipman ve yıkım ekibi işyerine intikal edip gerekli tüm güvenlik tedbirlerini almakta ve yıkım faaliyetlerine başlamaktadırlar.

YIKMAKSAN makina parkındaki yüksek erişimli yıkım ekskavatörü, beton kırıcılı ekskavatör ve mini kırıcılı ekskavatörlerle yıkım faaliyetlerini gerçekleştirmekte ve bununla birlikte müşteri talebi doğrultusunda dilendiği takdirde moloz nakli döküm sahalarına yapılmaktadır.

Yıkım Ekipmanları

Yıkım esnasında çalışma yapılacak alanda kullanılan bir çok araç gereç bulunmaktadır. Bunların başlıcalarını belirtmek gerekirse öncelikle bu tabi ki de yıkım makası olacaktır. Yüksek erişimli bir yıkım ekskavatörü ile yıkım makası fazlasıyla yıkımda işimizi görecektir.

Daha fazla yıkım ekipmanları hakkında bilgi almak isterseniz Yıkımı Ekipmanları makale kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yıkım Firmaları

Yıkım hizmeti için yıkım firmaları arayışı içerisindeyseniz size kendimizi tavsiye edebiliriz. Tamamlamış olduğumuz tüm projeleri referans olarak gösterebiliriz. Yıkmaksan yıkım firmaları içerisinde konumunu koruyan ender yıkım firmaları arasındadır.

Yıkımı Hizmeti Almak İstiyorum

Yıkım hizmeti almak istiyor ya da yıkım hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorsanız bizi 0551 147 0810 nolu numaradan arayarak bilgi alabilir ya da sormak istediğiniz bir soru varsa iletişim sayfamızda bulunana formu doldurup bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Herhangi bir yıkım hizmetlerinde keşif için hiçbir ücret talep etmemekteyiz. Yapmanız gereken sizin için uygun olan bir güne randevu alıp yıkım yapılacak alana gelecek olan arkadaşımızın size ulaşmasını sağlamak. Ulaşım sağlandıktan sonra yapılacak ilk iş size yapılacak işlemin maliyetini bildirmek olacaktır. Maliyet onayı sağlanırsa en kısa sürede mevcut yıkım işi tamamlanıp iş teslimi yapılacağından emin olabilirsiniz.

10,589BeğenenlerBeğen
15,789TakipçilerTakip Et
15,789TakipçilerTakip Et
15,789AboneAbone Ol

Yıkmaksan Blog Son Gönderiler

Bina Yıkımı Hizmetleri