Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?
Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?

Bir binayı yıkmak, film yapımcılarının inanmaya yönlendirdiği kadar kolay değildir. Aksine, çok katlı bir yapıyı güvenle çökertmek için dikkatli ve ayrıntılı bir planlama yapmak gerekir. Bir yıkım yapılması uzmanlara bırakılmalıdır, ancak bilmek isteyen meraklı olanlar için, işte detaylı olarak bina yıkımı nasıl yapılır?

Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?

Yıkım, binaların ve diğer insan yapımı yapıların yıkılmasıdır. Yıkım, yeniden kullanım amaçları için değerli unsurları dikkatle korurken, bir binayı ayırmayı içeren yapı bozma ile çelişmektedir.

Yıkıma başlamadan önce, yıkım yapılacak alandan asbestin çıkarılmasını istemek, tehlikeli ya da düzenlenmiş materyalleri kaldırmak, gerekli izinleri almak, gerekli raporları göndermek, yardımcı programların (elektirik, su, doğalgaz) bağlantısını kesmek ve kemirgenlerle mücadele etmek dahil atmanız gereken birçok adım vardır.

Ayrıca yıkım sahasına özgü güvenlik ve iş planlarının geliştirilmesi.

Bina yıkımı nasıl yapılır konusunda bilgi vermeden önce adımları sıralayım;

  • Yıkım Sahasını Yıkıma Hazırlamak
  • Yıkım Hazır Yapıyı Yıkmak
  • Enkazı Kaldırmak
Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?
Bina Yıkımı Nasıl Yapılır?

Yıkım Sahasını Yıkıma Hazırlamak

Yıkımın kendisi “kolay” görünebilir ama aslında oldukça zor ve bazen tehlikeli bir iş. Özel ataşmanlara, vinçlere, yükleyiciye, enkaz toplarına ve bazı durumlarda hidrolik ekipmanın kullanılmasına neden olur!

Yıkım konusunda kamu hizmeti sağlayıcılarına bildirimde bulunun ve su dahil tüm hizmetlerin kapatılmasını isteyin. Binayı yıkmak için elektrik ve su gerekiyorsa, iş tamamlanıncaya kadar başka bir yerden bunu temin etmeniz gerekir.

Tehlikeli, yanıcı veya potansiyel olarak patlayıcı olarak kabul edilen herhangi bir şey için yıkım yapılacak alanı araştırın ve benzeri tehlikeli madde var ise güvenli bir şekilde sahadan çıkarın.

Asbest bulunursa, uygun imha prosedürlerini takip edin. Herhangi bir enkazın yapısını temizleyin.

Solunum maskeleri, yüz maskeleri, güvenlik gözlükleri ve kulak tıkaçları dahil gerekli güvenlik ekipmanını monte edin.

Küçük yaralanmalarla başa çıkmak için donatılmış bir telafi acil durum bölgesi kurun. İlk yardım eğitiminde sertifikalı personel, ilk yardım çantası ile birlikte sahada yerleştirilmelidir.

Acil bir durumda binadan çıkma prosedürlerini içeren bir yangın planı oluşturun.

Tüm erişim yollarını, özellikle de yangın hidrantlarına yol açanları temizleyin.

Bina yıkılacağı zaman bölge halkını bilgilendirin ve site etrafına barikatlar kurarak güvenliklerini sağlayın.

Yıkıma Hazır Yapıyı Yıkmak

Yıkım yapılacak sahayı yıkıma hazırlamak için gerekli tüm adımlar atıldı ise yıkıma başlayabilirsiniz.

Patlayıcı kullanılarak bina yıkımı nasıl yapılır konusunda adımlar şu şekilde olmalı;

Yük taşımayan duvarları çıkarın ve destek kolonlarını yumuşatın. Patlayıcıları sütunların içine yerleştirin.

Betonu patlatmak için dinamit ve çelik için daha güçlü bir malzeme kullanın. Patlayıcıların yerleştirildiği yere binanın düşme şeklini kontrol edin. Bunları yapı boyunca yükleyin ve her bölüm binanın merkezine dolanacak şekilde ayarlayın.

Patlayıcıları patlatmak için bir püskürtme başlığı kullanın (bir dakika boyunca patlayıcı madde kaynağını sigortaya bağlayın). Genel olarak, sigorta patlayıcıyı içeren uzun bir kordondur. Uçlardan birisini yakmak, alev patlatıcıya ulaşana ve ana yükü ateşleyene kadar malzemenin eşit bir hızda yanmasına neden olur.

Uygun miktarda patlayıcı kullanıldığından emin olmak için bir deneme patlaması yapın.

Binayı ve yakın bölgeyi temizleyin ve gözlemcilerin zarar görmemesine dikkat edin.

Patlayıcıyı, patlayıcı kontrol makinesi şarj olana kadar “Şarj” düğmesini basılı tutarak kapatın. Şarjı dağıtmak ve patlatma kapaklarını kapatmak için “Ateş” düğmesini basılı tutun.

Sahneyi değerlendirin ve tüm patlayıcıların ateşlendiğini doğrulayın. Ateşlenmeyen patlayıcıları güvenle imha edin.

Patlayıcı yıkım işlemi sona erdi ise yıkım sahasını temizleyebilirsiniz.

Patlayıcı kullanılmadan bina yıkımı nasıl yapılır hususunda ise izlenecek adımlar;

Hidrolik ekskavatörler, bir veya iki katlı binaları baltalayan bir işlemle yıkmak için kullanılabilir. Yüksek erişimli ekskavatörler daha çok patlayıcıların tutuşmadığı veya mümkün olmadığı yüksek binalar için kullanılır. Makas ekli ekskavatörler tipik olarak çelik yapı elemanlarını sökmek için kullanılır. Betonarme binalar için hidrolik kırıcılar, betonu kontrol edilebilir bir ebatta kırmak ve betonarme çeliği çıkarmak için beton bara bağlantıları kullanılır.

Patlayıcı veya yüksek erişimli yıkım ekskavatörleri kullanamadığınız daha uzun beton binalar için, uzaktan çalıştırılan bir mini ekskavatörün, binanın iç duvarlarını korurken, iç kısımdan binanın içini yıktığı yerlerde, “içten içe” yöntemi kullanılır. Bir iskele olarak yapı, her kat yıkıldığı için. Yıkım ve strateji tam olarak nedir? Strateji, bir binanın nasıl düştüğünü ve hangi yöne düştüğünü kontrol ederken binanın altını oymaktır.

Yıkım proje yöneticisi / sorumlusu, bir binanın istenilen şekilde ve yöne düşmesi için baltalamanın nerede gerekli olduğunu belirleyecektir. Duvarlar tipik olarak bir binanın tabanına baltalanır, ancak bina tasarımı aksini gerektiriyorsa bu her zaman böyle olmaz. Binanın nasıl baltalandığının ve nihayet yıkıldığının belirlenmesinde güvenlik ve temizlik hususları da dikkate alınmaktadır.

Yıkıma yönelik popüler yeni bir yaklaşım, atık depolama alanlarına giden malzemelerin sayısını azaltmak amacıyla bir binanın yapısının inşasıdır. Bu “ yeşil ” yaklaşım, malzemelerin malzeme türlerine göre çıkarılması ve yeniden kullanım veya geri dönüşüm için ayrılmasıyla uygulanır. Düzgün bir planlama ile bu yaklaşım, tüm binaların %90’ını aşan çöp depolama sapma oranlarına ve bazı durumlarda içeriğine neden olmuştur. Ayrıca, bir binanın yıkılmasından önceki CO2 salınımını da büyük ölçüde azaltır.

Ekipmanın geliştirilmesi, sahadaki farklı atık türlerinin daha kolay ayrılmasını ve yeni bina yapımında tekrar kullanılmasını sağlamıştır. Yerinde kırıcılar, yıkılmış betonun tip 1 kırılmış agrega olarak ya toprak stabilizasyonu için bir kazık mat olarak veya betonun karıştırılmasında agrega olarak yeniden kullanılmasını sağlar.

Ağaç artıkları özel ahşap taşlama makineleri kullanılarak öğütülebilir ve kompost haline getirilebilir veya MDF veya sunta gibi ahşap yapı tahtaları oluşturmak için kullanılabilir.

Güvenlik her şeyden önemlidir; Tüm güvenlik kural ve düzenlemelerini uygulamak için genellikle her bir projeye bir site güvenlik görevlisi atanır.

Yıkım, sadece bazı duvarları yıkmak ve güzel çağırmaktan daha fazlasıdır. Yıktığınız zaman, yıkım, yıkılan yapılara katkıda bulunan ve bireysel olarak yapılan ayrıntılı bir iş kümesidir. Şantiye temizliği, kurtarılması, geri dönüşümü bir bütün olarak yıkımı bitirmek için tamamlanmış birkaç iştir.

Geçmişte yaptığımız silo yıkımı, bina yıkımı gibi kentsel dönüşüm alanlarında yapılan yıkımların örnek yıkım videoları;

Yıkmaksan Yunus Çimento Silo Yıkımı
Bina yıkım ekskavatörü kullanılarak yapılan yıkım YIKMAKSAN
Kentsel Dönüşüm Kapsamında Yapılan Bina Yıkımı Hizmeti

Bina yıkımı nasıl yapılır” sorusuna cevabınızı bu makalemizde bulduğunuzu umuyoruz.

Tüm bina yıkımı, derin kazı, dere ıslahı projeleriniz için YIKMAKSAN YIKIMI tercih edebilirsiniz. 0551 147 0810 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerikBina Yıkım işleri Neleri içeriyor?
Sonraki İçerikAtaşehir Atatürk Bina Yıkımı Hizmetleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz