Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman
Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman

Çoğu zaman, binaların yıkılması yeni bir bina için toprağı serbest bırakmak için gereklidir. Konut ve endüstriyel binaların sökülmesi, mimari ve mühendislik standartlarının ihlali nedeniyle çok daha azdır. Her durumda, bu tüm kentsel planlama gerekliliklerine uygun olarak yapılması gereken ciddi ve sorumlu bir iştir. işte Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: yöntemler, adımlar, ekipman.

Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman

Yıkım, geleneksel olarak ağır ekipman kullanan bir nesnenin tamamen imhası anlamına gelir. Sökme, müteakip kullanım olasılığı ile binaların yapısal elemanlarının sökülmesini içerir. Şirketimiz her iki hizmette de aynı derecede iyi performans göstermekte uzmanlaşmıştır.

Demontaj hizmetine nelerin dahil olduğunu ve eski yapıların yıkılmasını yasaları ihlal etmeden nasıl gerçekleştireceğimizi çözeceğiz.

Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman
Binaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman

Ne Zaman ve Neden Yıkım iznine ihtiyacınız Var?

Ağustos 2018’de yürürlüğe giren sermaye inşaatı projelerinin yıkılmasına ilişkin yeni kurallara göre, böyle bir izin gerekli değildir. Bunun yerine, yerel belgeye üç belge sunulmalıdır:

 • Binanın sökülmesinin bildirilmesi.
 • İş projesinin organizasyonu.
 • Nesnenin uzman incelemesinin sonuçları.

Ayrıntılı dokümantasyon gereksinimleri, Sanatta listelenmiştir. Yerel yönetim, tesisin yıkılmasıyla ilgili verileri bölgesel bina denetleme makamlarına iletir.

Uzman tavsiyesi ve bir çalışma projesi için SRO iznine sahip uzmanlarla iletişim kurmanız gerekir. Bahçe arazilerinde bulunan nesnelerin yıkıma maruz kalması durumunda söküm organizasyon projesine gerek yoktur: geçici barınaklar, bina inşaatları, garajlar.

Yeni kurallara göre, binaların ve yapıların yıkılması ve sökülmesi, sadece arazi sahibini değil, aynı zamanda telif hakkı sahibi ile sözleşmeyi imzalayan tüzel kişiliği de gerçekleştirme hakkına sahiptir. Mal sahibi veya yüklenici, sökülmeden en geç 7 iş günü öncesine kadar gerekli belgeleri yerel yönetime vermekle yükümlüdür.

Binaların Profesyonel Yıkım Özellikleri

Filmlerde her şey basittir: bir vinç gelir, duvarları büyük bir topla kırar ve bir ekskavatör enkazı alır. Gerçekte, her şey biraz farklı. Doğrudan sökme, bina ve çitler montajı için bir yıkım planının geliştirilmesini içeren çok sayıda hazırlık çalışmasından önce gelir. Plan çeşitli faktörler göz önüne alınarak hazırlanmıştır:

 • Mimari Özellikler
 • Duvar ve zemin malzemesi
 • Komşu binaların varlığı vb.

Profesyonel yıkım ve sökümün temel görevi, insanların güvenliği ve çevredeki mülklerin güvenliğidir. Bunun için uyarı işaretleri ile geçici çitler montajı yapılır.

Konut ve Endüstriyel Binaların Yıkılması Yöntemleri

Yapının türüne, alanına ve mimarisine bağlı olarak, optimum yıkım yöntemi seçilir:

Manuel Yıkım. Göreceli olarak nadiren kullanılır ve temel olarak eski binaların kalıntılarını – temelini, duvar parçalarını, yapının ayrı bir parçasını sökmek gerektiğinde eski evlerin yeniden inşası için kullanılır.

Mekanize Yıkım. Alçak binaların yıkılması için uygundur. Yıkım sürecinde ağır inşaat ekipmanı söz konusudur: kısa bomlu bir vinç, bir ekskavatör, buldozer.

Bir hidrolik çekiç kullanarak mekanik / kombine. Geniş alandaki yüksek binaların yıkılması için uygundur. Söküm sırasında, hidrolik kırıcı ve hidrolik makaslı hidrolik ekskavatörler kullanılır. Bu seçenek, önceki binaların öğelerini birleştiriyor, çünkü yüksek binaların yıkılması için özel ekipman ve işçilik gerekiyor.

Filmlerde en çok görülen patlayıcı yöntem ile binaların görkemli yıkımı gerçeklerimizde kullanılmıyor. Yoğun gelişme koşullarında, evleri havaya uçurmak sadece verimsiz değil, aynı zamanda tehlikelidir. Kombine yıkım yöntemi daha basit, daha ucuz ve daha güvenlidir.

Tam olarak yıkım işi, tam anlamıyla taş üzerine taş bırakılmadığında, yapının ayrı parçalarının söküleceği kısmi arasındaki farkı ayırt edin. Tam yıkım sırasında, temel sökülür.

Binaların Yıkılması veya Sökülmesi Fiyatını Belirleyen Nedir?

Tesislerin imhası için sabit bir tarife yoktur ve olamaz. Çalışmanın karmaşıklığına bağlı olarak değişen sadece binaların ve yapıların sökülmesi için yalnızca yaklaşık bir fiyat uygulanır. Maliyet hesaplanırken, toplam alan ve binanın kat sayısı, diğer binaların yakın çevresinde bulunması, temel tipi, katların tipi ve kalınlığı ve hatta 10’dan fazla faktör göz önünde bulundurulur. Uzman, tesisi inceledikten sonra işin son fiyatını isimlendirir. Toplam maliyet, inşaat atıklarının uzaklaştırılması ve depolanması, geri dönüşüm için malzemelerin verilmesi gibi ek hizmetlere duyulan ihtiyaçtan da etkilenir.

Çalışma Aşamaları

(çok katlı binalara örnek olarak)

Uzmanlarımız ancak müşteri tüm izinleri tamamladıktan sonra sökmeye başlar. Şirket, evlerin izinsiz imhası için hizmet sunmamaktadır.

 • İlk aşama iş planlamasıdır. Yapının denetimi, kabartma özelliklerinin ve çevre binaların incelenmesi. Bu önemlidir, çünkü eserin özellikleri büyük ölçüde kabartmaların özellikleriyle ilgilidir. Örneğin, binaların yumuşak yamaçlarda yıkılması özel dikkat gerektirir. Bu aşamada, genel maliyet tahmininin yanı sıra söküm yöntemi ve kullanılan kaynaklar üzerinde hemfikir olun.
 • İkinci aşama, yıkım için bölgenin hazırlanması. Geçici çitler ve uyarı işaretleri takılır, tüm çöpler dışarı atılır. Ayrıca bu aşamada, varsa mobilya ve ekipman kalıntıları binadan çıkarılır ve elektrik tesisatı ve cam kalıntıları sökülür.
 • Üçüncü aşama, bir hidrolik çekiç veya hidrolik makas kullanarak üst katların sökülmesidir. Monolitik yapılar pnömatik veya elektrikli aletler kullanılarak tahrip olmuştur.
 • Dördüncü aşama, güçlü ekskavatörlerin yardımıyla alt katların sökülmesidir.
 • Beşinci aşama, bodrumların yıkılması ve vakfın sökülmesidir. Bu aşamada, hidrolik kırıcı ve pnömatik ekipmanlı bir ekskavatör tekrar devreye girer. Büyük beton parçaları kırıcı ile ezilir.
 • Altıncı aşama, inşaat atıklarının giderilmesidir. Toplanan atıklar geri dönüşüm için çöp depolama alanlarına taşınır. Orada özel preslerde ezilirler ve küçük kesirler haline gelirler.

Adım Adım Yıkım

(tek ve alçak binalar için)

Parça şeklinde sökme, yapının her bir parçasını – duvar panelleri, bölmeler, çatı elemanları vb. Daha sonra, yeni bir binanın yapımında kullanılabilirler.

 • Yardımcı programların bağlantısının kesilmesi (elektrik, su, kanalizasyon, İnternet ve TV kablosu).
 • Geçici çitlerin montajı ve tahribat için alanın temizlenmesi. Bu aşamada, gerekli ekipman sahaya teslim edilir.
 • Tavanın sökülmesi. İlk önce çatı malzemesi kaldırılır, ardından kirişler ve döşemeler kaldırılır. Bu aşamada, inşaat vinci etkinleştirilir, tüm çatı kaplama işleri emniyet kemerleri kullanılarak yapılır.
 • Zemin kirişlerinin sökülmesi. Tavanlar, duvarları desteklemek için ayrı kirişler bırakarak tamamen çıkarılmamıştır. Beton kirişleri yıkarken, emniyetli döşemelere sahip geçici tavanlar ve kemerleri çökmelerden koruyan özel destekler kullanılır.
 • Elektrikli veya pnömatik aletler kullanarak duvarları sökme. Çalışmaya başlamadan önce, tüm pencereler ve çerçeveler kaldırılır.
 • Merdiven ve sütunların sökülmesi. Bu aşama duvarların sökülmesine paraleldir. Merdivenler yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirilerek zeminden sökülür. Kolonların yıkımı askıya alma teknolojisine göre yapılmaktadır. Kolon, vinç yardımıyla vinçe bağlanır, ardından taban kesilir.
 • Ağır ekipman ve kırıcılarla temeli sökme.
 • Bölgenin temizlenmesi ve inşaat atıklarının giderilmesi.

Konut ve endüstriyel binaların yıkılması ve sökülmesi oldukça zor bir iştir. İnşaat ekipmanı ve araçlarının tam bir cephaneliğine sahip değilseniz, kendiniz gerçekleştirmek gerçekçi değildir. Bu tür işlerde uzman olanlarla iletişim kurmak daha iyidir. “Yıkmaksan inşaat yıkım şirketi” , Marmara bölgesindeki ve yakındaki şehirlerdeki her büyüklük ve mimaride binaların yıkılmasını ve sökülmesini sunuyor. Tüm karmaşık teslimi işleri yürütüyoruz, planlamadan başlayarak atık bertarafı ile başlıyoruz. Malzeme ve teknik taban, her karmaşıklıktaki binaların sökülmesini sağlar. Çalışma kapsamını değerlendirmek üzere tesisteki bir uzmandan faydalanmak ücretsizdir.

Yıkım işi için ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi arayabilir ya da iletişim formumuzu kullanabilirsiniz.

Önceki İçerikDerin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri
Sonraki İçerikDerin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz