Binayı Yıkmanın 4 Yolu - Bina Yıkımı
Binayı Yıkmanın 4 Yolu - Bina Yıkımı

Yıkım işi eğlenceli gelebilir – sonuçta, kim bir şeyleri parçalara ayırmak ve arada bir karışıklık yapmak istemez ki? Ancak, yıkım, nasıl kırıldıklarını görmek için olaylara vurmaktan çok daha fazlasını içerir. Aslında, yıkım sıkı bir şekilde düzenlenmiş bir endüstri ve süreçtir, çünkü çok tehlikeli olma potansiyeline sahiptir. işte binayı yıkmanın 4 yolu yazımızda.

Binayı Yıkmanın 4 Yolu

Yere ve yıkılması gereken binaya bağlı olarak, profesyoneller mevcut yapıdan güvenle kurtulmak için farklı teknikler kullanacaktır. Yaygın olarak kullanılan dört yıkım tekniğini ve ne zaman kullanıldıklarını öğrenin – ve yıkım servislerine ihtiyacınız varsa, kendiniz denemek yerine Yıkmaksan Bina Yıkımı ile iletişim kurun.

Patlatma ile Bina Yıkımı

Patlama ile bina yıkımı mevcut bir yapıdan kurtulmanın en ateşli yoludur. Yıkım uzmanları, bir binanın yapısal desteklerini sökmek için patlayıcıları dikkatlice yerleştirerek kendi üzerine çökmesine neden olur. İşlem çok etkili ve çok az zaman alıyor.

Patlama yıkımı en çok kentsel alanlarda çok büyük yapılarda kullanılmaktadır. Doğru yapıldığında, patlama mevcut yapının bulunduğu çevrede kalmalı, böylece süreç yakındaki herhangi bir binaya müdahale etmemelidir. Binanın yanlara doğru dümdüz aşağı düşmesini sağlamak için, ücretlerin zamanlaması ve yerleştirilmesi kesinlikle kusursuz olmalıdır, bu da binanın planlarının tam bir değerlendirmesini gerektirir.

Patlama yıkımı muhteşem olsa ve bazen izleyicilerin kalabalığını çekse de, çok nadir görülür. Bu yöntem tüm yıkımların yüzde birinden daha azını oluşturuyor – birçok profesyonel bu teknikte eğitim almıyor, çünkü hem tehlikeli hem de nadiren gerekli. Bir patlama yıkımı görürseniz, bu uzmanlar tarafından yapılıyordur.

Binayı Yıkmanın 4 Yolu - Bina Yıkımı
Binayı Yıkmanın 4 Yolu – Bina Yıkımı

Vinç ve Top ile Bina Yıkımı

Bu tür bir yıkım da, 13.500 pound ağırlığa sahip olan bir yıkım topu kullanıyor. Vinç ve bilye yöntemi uzun yıllardır kullanılmaktadır ve çok etkili olduğundan hala popülerdir. Binayı yıkmak için, bir vinç operatörü ya yıkım topunu yapının üzerine bırakacak ya da topu yapı boyunca döndürecektir.

Bununla birlikte, bu yöntem popüler olmasına rağmen, hala sakıncaları ve sınırlamaları vardır. Örneğin, vinç operatörü işinde çok iyi olmalı. Operatör yıkım topunun salınımını kontrol etmezse, top yapıyı kaçırabilir ve başka bir şeye çarpabilir veya vinci devrilebilir. Bu yöntemi kullanan bir yıkım şirketinin deneyimli ve yüksek eğitimli bir operatör kullanması gerekir.

Vinç ve bilye yıkımı çok gürültülüdür ve çok sayıda toz oluşturur, bu da şantiye etrafındakilerle popüler olmamasını sağlar. Son olarak, bu yöntem her yerde kullanılamaz – şantiye vincin her şeye ulaşamayacağı kadar büyükse veya elektrik hatlarına çok yakınsa, vinç ve bilyalı yıkım güvenli veya etkili olmaz.

Yüksek Erişim Kolu

Binayı yıkmanın 4 yolundan diğer yöntem ise Yüksek erişimli kol yıkımı vinç ve bilye yönteminden daha yenidir ve bazı problemlerini çözer. Bu yöntem için, profesyoneller bir inşaat ekipmanına (ekskavatör gibi) uzun bir kol takar ve bunu yapının bölümlerini aşağı çekmek için kullanır. Ekipman binanın parçalarını toprağa çektikten sonra, yıkım ekibinin geri kalanı onları daha küçük parçalara ayırmak için çalışacak ve böylece atılabilecekler.

Yüksek erişimli yıkım sadece 20 metreden uzun binalar için kullanılır. Genel olarak, eğer yapı bundan daha kısaysa, vinç ve bilyeli yıkım veya başka bir yöntem iyi sonuç vermelidir. Ancak, vinç ve bilye yıkım riskleri, binanın yüksekliğiyle arttığından, yüksek erişim kolu yöntemi, daha az toz ve uçan döküntü ile daha güvenli bir alternatif sunar.

Seçici Yıkım

Binayı yıkmanın 4 yolundan sonuncusu olan yöntem günümüzün eko-bilinçli dünyasında, birçok müteahhit kaynakları korumak ve gezegene yardım etmek için kendi görevlerini yapmak istiyor. Yapısızlaştırma olarak da adlandırılan seçici yıkım, mevcut her malzemeyi yıkılmış binadan kurtardığı için geri dönüştürülebilen bir tekniktir. En sık kullanılan malzemeler tuğla, metal, ahşap ve betondur.

Bu yöntemin avantajları açıktır, ancak yine de sakıncaları vardır. Binanın malzemesinden mümkün olduğunca tasarruf etmek için, yıkım işlerinin çoğunun yavaş ve elle yapılması gerekir. Bu, sürecin daha uzun sürdüğü ve sahada daha fazla işçi gerektirdiği anlamına gelir.

Bununla birlikte, bir yıkım şirketi seçici yıkım kullanmasa ve bunun yerine başka bir yöntem seçse bile, birçoğu yeniden kullanmak için mümkün olan en eski yapıyı koruyacaktır. Birçok yıkım şirketi her zaman çevre yönetimini uygulamalarına yardımcı olacak yeni teknikler aramaktadır.

Yıkılacak bir binanız ya da bir bina yıkımı hizmetine ihtiyacınız varsa kalifiye bir uzmana başvurun. Yıkmaksan Bina Yıkımı Ekibi olarak, İstanbul ili,Marmara Bölgesi ve çevresinde yoğun konut ve ticari yıkım hizmetleri sunmaktadır. Size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için 0551 147 0810 numaralı telefondan bizi arayın veya projeniz için ücretsiz bir fiyat teklifi isteyin.

Bina yıkımı için keşif istekleriniz ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.

Önceki İçerikSultangazi Bina Yıkımı Hizmetleri
Sonraki İçerikBina Yıkım Firmaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz