Bir Binayı Yıkma Bilimi
Bir Binayı Yıkma Bilimi

Bir Binayı Yıkma Bilimi

Binayı yıkma bilimi olarak yıkım, muhtemelen inşaat işinin en ilginç kısımlarından biridir. Daha fazla yapı inşa ederken, güvenlik nedeniyle eskileri yıkmamız veya yeni binalara yer açmamız gereken bir nokta var.

Yıkım, bir binayı önceden planlanmış veya kontrol edilmiş yöntemlerle sökme işlemidir. Bununla birlikte, yıkım topunu sallamaktan daha çok yıkım var – enkaz, hava koşulları, malzemeler, kütle ve fizikle çalışan yüksek eğitimli uzmanlar.

İnşaat endüstrisi büyümeyi görmeye devam ederken, yıkım çalışmalarının 2022 yılına kadar %3,3 oranında büyümesi beklenmektedir. Bir binayı yıkmanın ardındaki bilim ve toplumumuzun neden önemli bir parçası olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Yıkım Öncesi İşlem

Bir binayı yıkma işlemi yapılmadan önce, uzmanlar birkaç farklı faktörü göz önünde bulundurmalıdır. Bir yıkım işlemi her proje için özelleştirilmiştir ve tipik olarak aşağıdaki adımları içermektedir.

 1. Bina araştırması : Uzmanlar, bir binanın malzemeler, bina kullanımı, inşaat yöntemi, koşul, boşaltma koşulları, trafik koşulları, bina kodları ve komşu topluluklar gibi farklı özelliklerini inceler. Bu parametrelerin incelenmesi en iyi yıkım yönteminin belirlenmesine yardımcı olacaktır.
 2. Tehlikeli maddelerin uzaklaştırılması : Asbest mineralleri, radyoaktif maddeler, yanıcı maddeler ve petrol kirliliği gibi, yıkımdan önce tehlikeli maddelerin binadan uzaklaştırılması için uzman personel aranır.
 3. Yıkım planı : Uzmanlar yıkıma neyin dahil olacağını, nasıl uygulanacağını, kullanılacak ekipmanı ve ne kadar molozu temizlemek zorunda kalacaklarını gösteren ayrıntılı bir plan hazırlar.
 4. Güvenlik önlemleri : Saha çalışanları, denetçiler, operatörler ve mühendisler, yanıcı maddeler ve sese ve toza maruz kalma gibi potansiyel tehlikeler konusunda tavsiye edilir. Yıkım şirketi de uygun izinleri sağlamalıdır.

Bir binayı yıkma biliminde bir sonraki adım, bütçe içinde kalan en güvenli ve en verimli yıkım yöntemini seçmektir. Tüm yıkımlar patlamalarla bitmez – yöntemler, yıkıcı patlamalardan patlayıcı olmayan parça sökmelere kadar değişebilir. Bazı patlamalar, ekskavatörler, yıkım topları, buldozerler ve seçici yıkım içerir.

Bir Binayı Yıkma Bilimi
Bir Binayı Yıkma Bilimi

Bina Patlaması

Patlama, bir binayı yıkma biliminin en etkileyici yöntemidir. Bununla birlikte, uzmanlıkları gereği, patlamalar yıkım projelerinin %1’inden azında kullanılıyor. Patlama, binanın ana desteklerini sökmek için patlayıcıların kullanılması ve binanın içten dışa doğru çökmesine neden olma işlemidir.

Binalar iki yoldan biriyle yerleştirilmiştir. Alan izin verirse, patlayıcılar binanın sol sütunlarına yerleştirilir ve böylece patlatıldığında yana düşer. Kablolar binanın yıkılmasını kontrol etmek için sıklıkla kullanılır ve bu yöntemi daha güvenli bir seçenek haline getirir. Alan sınırlıysa, ikinci yöntem patlayıcıyı binanın alt destek sistemine ve orta bölümlere yerleştirerek binanın kendi üzerine düşmesine neden olur.

Patlamalar, “patlayıcı” olarak adlandırılan uzmanların bilgisini gerektirir ve genellikle şehirlerdeki büyük yapıları yıkmak için kullanılır. Başarılı bir patlama aşağıdaki adımları gerektirir:

 1. Plan incelemesi : Patlayıcılar hangi alanların patlatılması gerektiğini belirlemek için bir binanın planlarını inceler.
 2. Saha hazırlığı : Ekipler, yük taşımayan duvarları sökerek, destekleyici kolonları zayıflatarak ve daha az uçan döküntü ile daha temiz bir düşme için çitle çevrili sütunları sararak bir saha hazırlar.
 3. Patlayıcıların belirlenmesi : Patlayıcılar binanın malzemelerine göre bir patlayıcı seçerler. Dinamitler şok dalgalarını serbest bırakır ve en iyi şekilde beton kolonları yok etmek için kullanılır. RDX çelik yapılar arasında dilimlemek için saniyede 27.000 feet kadar genişleyebilir.
 4. Patlayıcıları yükleyin : Patlayıcılar binanın daha küçük parçalara bölünmesini kolaylaştırmak için genellikle destek sütunlarında ve birkaç üst katlarda sütunlara sıkılır.
 5. Zaman patlaması : Patlayıcılar önce elektrik yükü oluşturur. Akım telden gönderildiğinde, ana patlayıcıları ayarlayarak yanıcı maddeyi ısıtır ve ateşler. Patlayıcılar, patlamaları geciktirmek için yavaş yanan malzemeleri ayarlayarak patlamalarını zamanlayabilir.

Ekskavatör Yıkımı

Evler ve ofisler gibi daha küçük binalar için, yapıyı sökmek ya da binayı yıkmak için binayı yıkma biliminde genellikle ekskavatör yıkımı tercih edilir. Bununla birlikte, 60 fit yüksekliğindeki binaların yanı sıra duvarcılık, beton ve çelikten yapılan binalar yüksek erişimli ekskavatör gibi daha ağır bir makine gerektirecektir. Yüksek erişimli yıkım, yapıları sökmek için daha temiz, daha güvenli bir yol olarak kabul edilir, çünkü daha az uçan döküntü, toz, gürültü ve operatör için risk oluşturur.

Binanın kendisi esas olarak ekskavatöre yapıştırılan ataşmanlardan yıkılmıştır. En yaygın makaslar, kırıcılar ve hidrolik kırıcılardır. Alet donanımlı kol aşağı çeker ve yapıyı yukarıdan aşağıya doğru parçalar. Özel yer ekipleri daha sonra parçaları molozları azaltmak için çekiçler, balyozlar ve kırıcılar kullanırlar.

Doğru bom büyüklüğü binaya bağlı olacaktır. Bir otel gibi yüksek binalar, genellikle üst kısımda daha hafif çeliklere sahiptir, bu nedenle daha uzun bir bom yüksekliğine ağır bir alet üzerinden öncelik verilmelidir. Öte yandan, endüstriyel bir bina, daha kalın malzemeleri çıkarmak için ağır bir alet ve dolayısıyla yükseklik yerine daha fazla ağırlık taşıyabilen bir bom gerektirecektir.

Yıkım Topu Yıkımı

Yıkım topu, yıkımın klasik simgesidir. Ağırlığı, ataleti ve yer çekimi bir binayı yıkma işini yaparken, 12.000 pound ağırlığındaki ağır çelik bir top, bir vinçten asılır ve bir binaya sallanır.

Topu serbest bırakmak için birkaç yöntem var. Ya geri çekilip bırakılabilir, büyük bir yüksekliğe kaldırılabilir ve düşürülebilir ya da bir vincinden döndürülebilir. Topun yörüngesi yapıyı kırdıktan sonra kontrol edilemeyeceğinden sallanma hassasiyeti gereklidir.

Yıkım topu bir sarkaç gibi çalışır. Dinlendiğinde, top, kütlesel ağırlığında depolanan çekim potansiyel enerjisini içerir. Ağırlığı arttıkça, enerji harekete dönüşür. Gerekli kuvveti oluşturmak için, vinç operatörü momentum oluşturmalıdır. Yer çekimi topu çekerken, sarkaç arkının alt noktasında en yüksek hız noktasına ulaşılır. Böylece, ağırlık daha yüksek bir hız oluşturmak için daha yüksek bir noktadan serbest bırakılır.

Top yıkımlarının toparlanması nispeten ucuz ve hızlı olsa da, bu yöntem birçok döküntü, toz ve güvenlik tehlikesine neden olur. Sonuç olarak, bugün sitelerde nadiren kullanılır.

Seçici Yıkım

Seçici yıkım bugünün eko-bilinçli dünyasında popülerlik kazanıyor. Tek bir baskın halinde binayı tahrip etmek ya da binayı yıkmak yerine, bu yöntem yapıyı koruyarak binanın belirli bölümlerinin kaldırılmasını içerir. Yıkımın çevresel etkilerini azaltmak için geri dönüşüm ve yeniden kullanımın istendiği bina tadilatları, iyileştirmeler ve genişletmeler için mükemmel bir seçimdir.

Her türlü yıkıma benzer şekilde, bu yöntem binanın yapısının kapsamlı bir incelemesini, tehlikeli malzemelerin kaldırılmasını ve geri dönüştürülebilir potansiyel malzemelerin belirlenmesini içerir. 

Seçici bir yıkım işleminin adımları:

 1. Siteyi hazırlayın : Mekanik, elektrikçiler ve tesisatçılar gücü keser, HVAC sistemlerini kapatır ve boruları açar. Mürettebat üyeleri ayrıca geçici bir aydınlatma sistemi kurar ve geri dönüştürülebilir malların sıralamasını maksimize etmek için bir çöp oluğu ekler.
 2. Yapısal olmayan bileşenleri sıyırın : İş gücü, yapının mimari, mekanik ve elektriksel elemanlarını sökerek binanın kabuğunu terk eder.
 3. Malzemelerin çıkarılması ve kıyıya bina inşası : Yapı bağlama ve geçici destekler eklenir. Mürettebat, binanın yıkılması gereken dış kısımlarının döşeme kirişlerini, taşıyıcı duvarları, sütunları ve döşeme plakalarını kaldırıyor.
 4. Enkazın ayrılması : Ekip, yapılandırılmış yapı malzemelerini geri dönüşüm, yeniden kullanım, satış veya bağış kutularına yerleştirir ve ardından yeni inşaatlara başlar.

Yapılar söz konusu olduğunda, ne olursa olsun bir gün aşağı inmek zorunda. Binalar ömürleri boyunca sürdüklerinde, verimli ve tehlikesiz bir şekilde yıkılmalıdırlar. Bazıları için, bir yıkım görmek hayranlık uyandıran bir deneyimdir. Ancak, başarılı bir yıkımı ortadan kaldıran çok fazla uzmanlık ve hassasiyet vardır.

Yıkım, topluluklarımızın büyümesi ve canlanması için önemlidir ve sürekli olarak daha uygun maliyetli, güvenli ve çevre dostu olmak için gelişmektedir.

Şirketiniz yaklaşmakta olan bir yıkım için ekipman arıyorsa, Yıkmaksan Yıkım projeniz için ekskavatörler, buldozerler ve mini yükleyiciler dahil ekipman filosu ve yıkım çözümleri sunmaktadır.

Bir binayı yıkma bilimi hakkında bilgi arayışı içinde iseniz Yıkmaksan sizin için bu bilim hakkında bilgi verecektir.

Önceki İçerikBina Yıkım Şartnamesi
Sonraki İçerikYıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz