Derin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri
Derin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri

İnşaatta derin kazı işlemi yapmak için farklı tipte toprak tutma sistemleri kullanılabilir. Toprak tutma sisteminin seçimi ekonomiye, alanın toprak koşullarına, bitişik yapıların güvenliğine, su tablası koşullarına ve çevresel koşullara bağlıdır.

Bu makalede, derin kazılarda kullanılan Derin Kazılarda Toprak İstinat Sistemleri yani toprak tutma sistemlerinin tipleri aşağıda açıklanmaktadır.

Derin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri Türleri

Derin kazılar için farklı toprak koruma sistemleri:

 1. Kanatlı Duvarlar
 2. Asker Kazık ve Kazıma Duvarları
 3. Sac Kazık Duvarlar
 4. Kazık Duvarlar
 5. Diyafram Duvarları
 6. Prefabrik Diyafram Duvarları
 7. Betonarme Duvar Yapısı
Derin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri
Derin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri

1. Strutlu Kanatlı Duvarlar

Bu toprak tutucu düzenleme derin ve daha az geniş toprak kazıları için uygundur. İlk olarak, toprak desteklerine karşı yatay elemanlar yerleştirilir. Bu yatay üyelere waler denir. Bir taşıyıcıdan diğerine, ara payandalar kazı boyunca kurulur.

Kazı adım adım yapılır. Bu tutma sistemi, birbirine bağlı ve düşük veya su tablası seviyesine sahip olmayan topraklar için uygundur. Yöntem genellikle tabanın altına nüfuz eden ve olmayan küçük boyuttaki şaftlar ve hendekler ile sınırlıdır (çoğunlukla olmadan)

2. Asker Kazık ve Kazıma Duvarları

H-şeklinde Asker Kazıklar 6 ila 10 ayakları bir mesafede toprağa yerleştirilir. Kazma kerestesi, kazı ilerledikçe toprağı tutmak için ön flanşın arkasına monte edilir.

Gecikme, iç flanşın arkasına yerleştirilir. Gecikme boyutu, asker huzmeleri arasına tam oturacak şekilde ayarlanır.

Bu yöntem kusursuz bir şekilde birleşen topraklar için uygun değildir. Bu, yüksek su tablasına sahip toprakta verimlidir.

3. Sac Kazık Duvarlar

Tabaka yığın duvarları, aşağıdaki nedenlerden dolayı kentleşmiş bölgelerde kısıtlıdır:

 • Çevre sorunları
 • Titreşimlerin etkisi
 • Gömülü Boruların ve kamu hizmetlerinin varlığı
 • Sert tabaka ve kayalar varlığından dolayı sürüş zorluğu.

Bu sistem çoğunlukla su taşıyan topraklarda kullanılır. Şekil 5’te gösterildiği gibi, balina arasında dikmeler veya tutturucular kullanılır. Yaprak yığınlarının kullanılmasıyla yaratılan süreksizlik su sızdırmazlığı riskini önler.

Kullanılan sac yığınlar, şekil 6’da gösterildiği gibi betonarme veya çelik olabilir. Çelik sac yığınları en yaygın kullanılan türdür.

4. Kazık Duvarlar

Derin kazı için kullanılan kazık duvarlar:

 1. Aralıklı Fore Kazık Duvarları
 2. Sekant Sıkılmış Kazık Duvarlar

1. Aralıklı Sıkılmış Kazık Duvarlar

Bu tip kazık duvarları, yapışkan topraklar için en uygunudur. Kazık duvarının etkili olması için daha küçük miktarlarda yapışma gereklidir. Bu sistem su tablası gerektirmez.

Aralıklı delikli kazık duvarların aralığı, momentlere ve toprak tipine bağlıdır. Kullanılan yaygın hav çapları 60 ve 80 cm’dir. Su tablasının olmadığı bir alan için diyafram duvarlarından daha ekonomik olarak bulunur.

Şekil.7. Kesintisiz Sıkılmış Kazık Düzenlemesi

2.Tangent Sıkılmış Kazık

Sekant kazık veya diyafram duvar donanımı bulunmadığında kullanılır. (yani yeraltı suyunun olduğu durumlarda.) Yığınlar arasında derz dolgusu su taşıyan topraklarda yaygındır. Kötü işçilik önemli problemler yaratır.

3. Sekant Sıkılmış Kazık Duvarlar (S <D)

Bu Su geçirmez duvarlar, diyafram duvarlara kıyasla daha ekonomik olabilir (özellikle bentonit tesisi için saha operasyonlarının maliyeti nedeniyle)

“Sert” ve “yumuşak sert”, “yumuşak”, düşük çimento içerikli veya bentonitik betondan imal edilebilir.

5. Diyafram Duvarları veya Bulamaç Siper Duvarları

Derin kazı için diyafram duvar yapısı, su tablası altında yapılan büyük inşaat işleri için kullanılan klasik bir yöntemdir. Bir bulamaç açmada oluşturulur ve dökülür.

Bentonit veya polimer bazlı bulamaçlar, açmanın kazılmasını desteklemek için kullanılır. Bu bulamaç kazılan açmaya toprak girişlerinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. Bulamaç daha sonra diyafram duvarı adı verilen yapısal bir sistem oluşturan beton ile değiştirilir. 

Yapılan diyafram duvarı ya geçici kazı desteği ya da inşa edilmiş kalıcı bir yapının parçası olabilir. Yapım sırası, aşağıdaki şekil -9’da açıklanmaktadır.

Bulamaç Duvarlarının Yapım Sırası (A) Bulamaç kullanarak açma (B) Son Durdurmanın Yerleştirilmesi (C) Panel için donatı kafesinin indirilmesi (D) Tremie Borulardan Dökülen Betonarme

Bu toprak tutma desteği, yüksek yapısal destek ve su geçirmezliği sağlar.

6. Prefabrik Diyafram Duvarları

Prefabrik diyafram duvar konstrüksiyonu, açmalarda bentonit-çimento süspansiyonu ile yukarıdaki metotla aynı prensibi kullanır. Prefabrik paneller açmanın içine yerleştirilir ve bulamaç karışımı ayarlanır. Paneller, sızdırmazlık için gereken derinliğe kazılırken, prefabrik elemanlar yalnızca toprak tutması için gereken derinliğe yerleştirilir.

Hazır beton paneller, kaliteli beton ve donatı kullanılarak oldukça ince tasarlanabilir. Bunlar, geleneksel diyafram duvarlarından daha ucuz alternatif projelere izin verebilir. Sac kazık veya prefabrik çelik levhalar, betonarme paneller için alternatif olarak da kullanılabilir.

Su basıncı olmayan veya küçük su basınçları olan küçük boylar için, çelik ağ ile güçlendirilmiş bentonit-çimento harcı (c / w oranı 0.1-0.4) pratik olarak kanıtlanmıştır.

7. Betonarme İstinat Duvarları

Derin kazı faaliyetleri için betonarme istinat duvarları yerinde veya prefabrik olarak kullanılabilir. Kazı işlemi aşamalar halinde gerçekleştirilir. 

Metot en iyi uyum için toprak için uygundur. Su tablası bulunmayan topraklarda etkilidir. Bu sistemler bazı durumlarda mini kazık desteği ister.

Derin kazılarda toprak istinat sistemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizi 0551 147 0810 ‘dan arayabilir ya da iletişim sayfamızda ki formu doldurarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Tüm derin kazı işlemleri için ücretsiz fiyat teklifi de verilmektedir.

Önceki İçerikYapılarda Yıkım Yöntemleri
Sonraki İçerikDerin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz