Derin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri
Derin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri

İnşaat sırasında istinat duvarından sızıntı, kazı sırasında susuzlaştırma, istinat duvarı konstrüksiyonu, kullanılmış kazık çekme ve kazı gibi derin kazılarda çeşitli kusurlar ortaya çıkar. Bu hataları gidermek için kullanılan derin kazılarda inşaat kusurları ve çözümleri alınacak önlemler aşağıdaki bölümlerde ele alınmaktadır.

Derin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri

1. İstinat Duvarından Kaçak

Bu tür derin kazı sorunları, istinat duvarı hasar gördüğünde veya yeterince su geçirmez olmadığında ortaya çıkar ve proje sahası toprağının türü, yeraltı suyunun yüksek olduğu kumlu topraktır. Şekil 1, derin kazıların istinat duvarı boyunca yeraltı suyu sızıntısını göstermektedir.

İstinat duvarı boyunca sızıntı büyükse, kazı çökebilir, bu nedenle bu sorun büyük ölçüde sorunludur ve büyük risk oluşturur. Sızıntı küçük olduğunda, silt gibi ince taneli toprakların su boyunca kazıya taşınması mümkündür.

Bu işlem yavaş olabilir, ancak titreşim veya başka herhangi bir yük bu alana etki ederse, proje sahasının çevresindeki alanda arızaya neden olabilir. Bunun nedeni, ince taneli toprağın hareketinin toprağı dengesiz hale getireceği ve dolayısıyla titreşim ve diğer benzer güçlerin başarısızlığı tetikleyeceğidir.

Derin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri
Derin Kazılarda İnşaat Kusurları ve Çözümleri

Kazı alanını çevreleyen toprağın yerleşimi yerel ya da genel olabilir ve sonuçları ciddi derecede feci olabilir. Toprağın kum gibi yüksek geçirgenliğe sahip olması koşuluyla istinat duvarı sızıntısından kaynaklanan arıza dikkate alınmalıdır.

Bu nedenle, bu tür problemlerin geçirgenliğinin düşük olduğu ve toprak parçacıkları arasında bir uyum olduğu killi toprakta dikkate alınması gerekmez.

Farklı istinat duvarlarında sızıntı nedenleri ve bu sorunu gidermek için kullanılan teknikler tabloda gösterilmiştir.

Tablo-1: İstinat Duvarı Kaçaklarının Sebepleri ve Çözüm Teknikleri

İstinat duvarı tipiİstinat duvarı sayesinde yeraltı suyu sızıntısı nedeniİstinat duvarı sayesinde yeraltı suyu sızıntısını gidermek için kullanılan teknikler
Asker yığınları veya gecikmelerDüzgün su geçirmez değildi
Zayıf enjeksiyon önceden yapılmış
Sac kazıkların çeşitli kullanımı
Yeraltı suyu seviyesi ile kumlu topraklarda asker kazıklarının ve yaprak yığınlarının uygulanmasını önleyin.
Diyafram duvarlarıİnşaatta kullanılan düşük beton kalitesi
Duvar bağlantılarından sızıntı
Betonun iyi kalite kontrolünü sağlamak
Paneller arasındaki derzleri düzgün şekilde kapatın
Farklı sertlikte bitişik istinat duvarıBitişik duvarlardaki diferansiyel sapma, toprak basıncı nedeniyle çatlamaya neden olurOrtak enjeksiyon
İstinat duvarı altında borunun varlığıYetersiz inşaat alanı, boruların varlığından dolayı inşaatın zayıf olmasına neden olurİnşaatın başlamasından önce derz boru lokasyonları

2. Kazı Sırasında Susuzlaştırma

Susuzlaştırma, kazıların kumlu toprak gibi geçirgen topraklarda kuru kalması ya da ayaklanma bozulmasını önlemek için killi toprak altındaki geçirgen toprakların yeraltı suyu basıncının düşürülmesi için kullanılır.

Pompalanan su, ince taneli toprağı taşıyabildiğinden ve Şekil 2’de gösterildiği gibi yerleşime yol açabileceğinden, pompalama büyük dikkatle yapılmalıdır.

3. İstinat Duvarı İnşaatı

İstinat duvarının inşası, kazıda açmanın neden olduğu boşaltma nedeniyle normal koşullar altında kazıda yerleşmeye neden olmaktadır. Bazen, açmalar diyafram duvarı inşa edilirken kazı alanında daha fazla yerleşim oluşturan hareketlerden muzdarip olabilir.

Ayrıca, yığınlar istinat duvarı olarak kullanıldığında, kazık yerleştirme amacıyla açılan sondajlar toprağı kaybedecek ve çevredeki toprağın hareketine ve daha sonra yerleşmeye neden olacaktır.

Son olarak, yüksek miktarda yeraltı suyu seviyesine sahip kumlu toprakta yaprak kazık çakmanın yol açtığı sıkıştırma etkisi yerleşmelere neden olur, ancak eğer toprak tipi kil ise, kazı alanına yakın topraklarda kabarma meydana gelebilir.

4. Kullanılmış Kazıkları Çekerek Çıkarma

Asker veya tabaka yığını derin kazılarda istinat duvarı olarak kullanıldığında ve bu yığınlar çekildiğinde, yığınlar çıkarıldıktan sonra boşluklar bırakılır ve bu boşluklar uygun şekilde doldurulmayabilir ve bu da yerleşime neden olabilir.

Bodrum inşaatından sonra kazıkların çıkarılmasının amacı, maliyetleri azaltmak için tekrar kullanmaktır. Bununla birlikte, yerleşmeyi önlemek için yığınları yerinde bırakmaları önerilir.

5. Aşırı Kazı

Aşırı kazı, önemli zemin yerleşimlerine ve istinat duvarı deformasyonuna neden olabilir ve daha kötü koşullar altında toplam kazı başarısızlığına neden olabilir.

Aşırı kazı, yararı uğruna tasarlanan kazı derinliğini takip etmeyen müteahhit ihmali nedeniyle ortaya çıkabilir. İş denetleyici tarafından işin düzgün izlenmesi durumunda bu sorundan kaçınılabilir.

Önceki İçerikDerin Kazılarda 7 Toprak İstinat Sistemleri
Sonraki İçerikBinaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz