Derin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri
Derin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri

Derin temellerin kazılmasına yakın yapıların inşa edilmesi, yerleşim ve daha sonra çatlama ve hatta başarısızlığa uğrayabilir. Bu nedenle, çevredeki binalar üzerindeki istenmeyen etkilerini azaltmak için derin kazı yapılırken büyük özen göstermek gerekir. Bu sebepten derin kazıya yakın binaları koruma stratejileri geliştirilmiştir.

Derin temel yakınındaki binaları koruduğu düşünülen önlemler tartışılmıştır.

Derin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri

  1. Kazı kaynaklı deformasyon özelliklerini kullanarak bina koruması
    • İstinat duvarının desteklenmeyen uzunluğunu azaltın
    • Sürünme etkisini azaltın
    • Köşe efekti avantajından yararlanın
  2. Tutma sisteminin sağlamlığını artırarak bina koruması
  3. Yardımcı yöntemler kullanarak bina koruması
Derin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri
Derin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri

1. Kazı Kaynaklı Deformasyon Özelliklerini Kullanarak Bina Koruması

1.1 İstinat Duvarının Desteklenmeyen Uzunluğunu Azaltın

Derin kazılar için güvenlik önlemi olarak kullanılan istinat duvarı kullanıldığında, istinat duvarını desteklemek için belirlenmiş bir seviyede destekler sağlanır. İstinat duvarının Şekil 2’de gösterildiği gibi desteklenmeyen yüksekliğin, toprak basıncı nedeniyle deformasyonunu etkilediği gözlenmiştir.

Desteklenmeyen dayanma duvarı uzunluğu azaldıkça, deformasyon miktarı da azalır ve bunun tersi de geçerlidir.

Desteksiz istinat duvarı yüksekliği, kazı seviyesine yakın dikmelerin yerleştirilmesiyle azaltılabilir. Destekler zemine yaklaştıkça Şekil 3’te açıklandığı gibi desteklenmeyen uzunluk azalır.

Son olarak, her bir kazı aşamasında, payanda ve zemin seviyesi arasında 0,5 m mesafenin düşünülmesi önerilir.

1.2 Sürünme Etkisini Azaltır

Sürünme, sürekli stres altında zamanla deformasyonun artmasıdır. kil topraklarında oluşur. Bu nedenle, sürünmenin kazı üzerindeki etkisini azaltmak için, kazı aşaması tamamlanır tamamlanmaz dikmelerin takılması önerilir.

Genellikle, dikme montajı zaman alabilir ve sürünme etkisi artar ve hafriyat durumunu daha da kötüleştirir. Bu nedenle, dikmeler kuruluncaya kadar sürünme etkisini içerecek şekilde kazı yüzeyine 100mm beton döşenmesi önerilir.

1.3 Köşe Etkisinden Yararlanın

Diyafram duvarları kazıda toprak baskısı içermek için kullanıldığında, deformasyon ve yerleşim genellikle köşelerde daha az olacaktır ve kazı alanının kısa yönü, uzun yön ile karşılaştırılacaktır.

Bu nedenle, eğer binalar köşelerde veya kazı alanının kısa bir yönüne yerleştirilmişse, köşe etkilerinden yararlanmak için diyafram duvarlarının kullanılması önerilir.

2. Tutma Dikme Sisteminin Sertliğini Artarak Yapı Koruması

İstinat gerdirme sisteminin artması, kazı duvarı deformasyonunun azaltılmasına yardımcı olacak ve daha sonra komşu binaları koruyacaktır.

Tutma sistemi sağlamlığının arttırılması için kullanılan teknikler dikey ve yatay dikme yayılmalarının azaltılmasını, istinat duvarı kalınlığının arttırılmasını ve dayanma dayanımının arttırılmasını içerir.

Dikmelerin dikey açıklığının azaltılmasının, en etkili sertlik iyileştirme tekniği olduğu kanıtlanmıştır, çünkü deformasyonu önemli ölçüde azaltır. Bu teknik sistemin sertliğini önemli ölçüde artıracak ve deformasyonu etkin bir şekilde azaltacaktır.

İstinat duvarı kalınlığının artmasının, deformasyonun azaltılmasına bu kadar katkıda bulunmayacağı gösterilmiştir. Son olarak, artan takviye sertliği deformasyonu azaltabilir. Bununla birlikte, zaten büyük sertliğe sahipse, dikme sertliğinin artması bir seçenek olmayacaktır. Bu nedenle, yatay veya dikey açıklığı azaltmak düşünülebilir.

3. Yardımcı Yöntemler Kullanarak Bina Koruması

Yardımcı teknik uygulamasının amacı, yerleşimi veya duvar deformasyonunu azaltmaktır.

Yerleşime veya deformasyonun azalmasına neden olan yardımcı tekniklerin uygulanması kabul edilebilir. Ancak, bu yaklaşımların etkilerini bulmak için başvurularından önce değerlendirilmeleri gerekir. Bunun nedeni, bu yöntemlerden bazılarının istenen etki sağlamayacağı ve gerçekte maliyete ek olarak durumun kötüleşebileceğidir.

Farklı yardımcı yöntemler arasında zemin iyileştirme, Karşılıklı duvarlar, Çapraz duvarlar, Mikro kazıklar ve Alt Döşeme sayılabilir.

Derin kazı hakkında daha fazla bilgi için bizi arayabilir ya da iletişim formunu kullanarak bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Derin kazı işleriniz için ücretsiz fiyat teklifi almak için bizi 0551 147 0810 nolu telefondan arayabilir ücretsiz keşif ve fiyat teklifi vermemizi sağlayabilirsiniz.

Önceki İçerikBinaların Yıkılması ve Sökülmesi: Yöntemler, Adımlar, Ekipman
Sonraki İçerikTicari Binalarda Asbest ile Nasıl Başa Çıkılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz