Derin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri
Derin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri

Tam açık kesim yöntemi, takviye kazı, ankrajlı kazı, ada kazısı, imarlı kazı, yukarıdan aşağıya iniş yöntemleri vb. gibi derin temel yapımında kullanılan kazı yöntemleri vardır.

Derin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri

Tam Açık Kesim Yöntemi

Şekil 2’de gösterildiği gibi eğimli tam açık kesim ve Şekil 3’te gösterildiği gibi konsol tam açık kesim olmak üzere iki ana tipe ayrılmıştır. Birincisinin, kazı tarafı eğimli olacağından ve tutulması için herhangi bir desteğe ihtiyaç duymayacağından ekonomik olduğu varsayılmaktadır. temel duvarı. Bununla birlikte, eğim oldukça yumuşaksa veya kazı büyük ölçüde derinse, masraflı olacaktır.

İkincisi, temel duvar toprağını desteklemek ve temel duvarının çökmesini önlemek için istinat duvarına ihtiyaç duyar, ancak destek veya eğim gerektirmez. Bu nedenle, kategorik olarak hangi yöntemin daha uygun maliyetli olduğu iddia edilemez. Ekonomik yöntem, analiz, tasarım ve değerlendirme sonuçlarına göre ayırt edilebilir.

Diş Açma Kazı Yöntemi

Şekil 4’te gösterildiği gibi maskeleme kazısı, istinat duvarının önündeki yatay desteklerin, tutulan hafriyat duvar malzemesi basıncına yerleştirilmesidir. Destek sistemi balina, dikme, merkez direkleri, uç destekleri ve köşe desteklerinden oluşur.

Balya yoluyla yatay desteklere toprak basıncı transferi ve köşe ve uç desteklerinin amacı dikme sayısını arttırmadan balya açıklığını azaltmaktır. Merkez direkleri, kendi ağırlıklarından dolayı dikmelerin bozulmasını önler.

Bağlantılı Kazı Yöntemleri

Bu teknikte, Şekil 5’de gösterilen çapalar, toprak basıncına karşı etkiyi önlemek için kurulur. Bağlantılı kazı tekniğinin yapılandırılması ve bileşenleri Şekil 6’da gösterilmektedir.

Ankrajın bağlı kısmı, toprak basıncına karşı çalışan ankraj kuvveti sağlarken, ankrajlı transfer basıncının bağlanmamış kısmı ankraj kafasına bağlanır. Ankraj kafası transferi istinat duvarına yükler.

Derin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri
Derin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri

Bağlantı kuvveti, büyük ölçüde toprak kuvvetine dayanmaktadır. Toprak kuvveti arttıkça bağlantı kuvvetleri de artar. Bu teknik yüksek yeraltı suyu tablasına sahip kil ve granül topraklar için uygun değildir.

Son olarak, kazı çalışmalarını büyük verimlilikle ve geniş alanlar ve sığ derinlikler için tamamlamak için kısa bir süre gerekir.

Ada Kazısı Metodları

Bu yöntemde, kazı alanının merkezi kazılmış ve bir eğim oluşturmak için istinat duvarına yakın yerleştirilmiş kazılmış malzeme. Bundan sonra, yapının büyük bir kısmı kazı merkezinde inşa edilecektir. Daha sonra, eğimli toprak kazılacak ve istinat duvarı ile ana yapı arasına dikmeler yerleştirilecektir.

Son olarak, payandalar kaldırılacak ve yapının kalan kısımları inşa edilecektir. Bazen, özellikle kazı çok derin olduğunda, eğimli toprak malzemesini yok etmek için sabitlenmiş veya desteklenmiş bir tekniğin kullanılması gerekebilir.

İmarlı Kazı Yöntemleri

İmarlı kazı yönteminde diyafram duvarlar istinat duvarı olarak kullanılmaktadır. Uzun açıklıklı duvarın deformasyonu, Şekil 8’de açıklandığı gibi kısa açıklıklı duvardan daha büyük olacaktır.

Dolayısıyla, daha uzun açıklıklı duvarların sapmaları, Şekil 9’da gösterildiği gibi duvar deformasyonu ve yerleşimini azaltmak için kazı alanını küçük alana bölerek reddedilir.

K alanı B bölgesinde başlayacak, A alanı B alanının duvarını desteklemek için bırakılacak, daha sonra B bölgesinde dikmeler yapılacak ve kazı alanı A bölgesinde başlayacaktır. Bu işlem tüm kazı tamamlanıncaya kadar kademeli olarak devam edecektir.

Diyafram duvarındaki yükün oldukça büyük olacağı ve bu nedenle alan daha küçük alana bölünmemişse sapmanın büyük olacağı açıkça görülebilir.

Yukarıdan Aşağıya Kazı Yöntemleri

Bu yöntemde, inşaat hafriyatın tepesinden aşağıya doğru başlar ve üst tabaka inşaatı, ilk levhanın inşaatı tamamlandıktan sonra başlar.

Böylece, kazıların her aşaması bittikten sonra slablar inşa edilir. Döşemeler, toprak baskısını tutmadaki desteklerle aynı rolü oynuyor.

İnşaat işlemi sırası, duvar konstrüksiyonunun tutulması, üst yapı kolonu altında kazık konstrüksiyonu, kazıkların üzerine kolonların yerleştirilmesi ve ilk kazıma kalıbın üste, sonra her kazıdan sonra inşa edilecek diğer plakaların yerleştirilmesidir.

Bu teknik kısa inşaat süresi gerektirir, ancak diğer yöntemlere göre maliyeti daha yüksektir. Diğer bir avantaj, inşaat alanının, levhaların dikmelerden daha güçlü olması nedeniyle daha güvenli olmasıdır.

Kazı Yöntemlerinin Seçimini Etkileyen Faktörler

  • İzin verilen inşaat süresi
  • İnşaat bütçesi
  • İnşaat ekipmanının mevcudiyeti
  • Komşu kazıların varlığı
  • Bitişik binaların durumu
  • Komşu yapının kuruluş şekli
  • Şantiye alanı

Derin temel yapımında kullanılan kazı yöntemleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizi arayabilir ya da bize iletişim formunu kullanarak soru sorabilirsiniz.

Derin kazı işleriniz için ücretsiz keşif ve teklif almak isterseniz 0551 147 0810 nolu telefondan bize ulaşabilir keşif için randevu alabilirsiniz.

Önceki İçerikTicari Binalarda Asbest ile Nasıl Başa Çıkılır?
Sonraki İçerikYüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz