Eski Bir Ev Nasıl Yıkılır?
Eski Bir Ev Nasıl Yıkılır?

Bir şey inşa etmeden önce, gereksiz olan her şeyi temizlemeniz gerekir. Genellikle bu “gereksiz” eski bir ev veya büyük bir müştemilatı haline gelir. Ve onlardan kurtulmak, aşırı odun veya inşaat atıklarından kurtulmak kadar kolay değildir. Sitenizdeki eski bir ev nasıl yıkılır ya da yıkabilirsiniz, bunun için neye ihtiyaç var ve hangi anlara özel dikkat göstermelisiniz? Bütün bunlar makalemizde.

Eski Bir Ev Nasıl Yıkılır?

Tabii ki, kırmak için – inşa etmek değil. Ama düzgün herhangi bir bina yıkmak için, aynı zamanda iyi bir hazırlık gerekir. Burada yasal ve teknik gereklilikler vardır.

Bir kır evini ya da banliyö deki eski bir ev nasıl yıkılır ve evi yıkarken neye ihtiyacınız var?

 1. Binayı denetleyin, gücünü değerlendirin, kaza oranını, yapı malzemelerinin yeniden kullanılma olasılığını değerlendirin, kırılmaya maruz olmayan ve hasar görmemesi gereken en yakın binalara ölçüm yapın.
 2. Bir sökme yöntemi seçin (ideal olarak ayrıntılı bir yıkım projesi geliştirin).
 3. Gaz, elektrik, su ve lağım tesislerinin hizmetlerini kapat. Aksi takdirde, iletişim hataları meydana gelebilir ve mülk sahibi bunlardan dolayı ek kayıplara ya da harcamalara neden olur.
 4. Gerekli izinleri alın.
Eski Bir Ev Nasıl Yıkılır?
Eski Bir Ev Nasıl Yıkılır?

Birçoğu eski bir evi yıkma izninin gerekli olduğu konusunda endişeli. Bireysel mal sahipleri izinsiz yapar – gereksiz bir yapıyı yıkarlar ve ardından yıkım eylemini oluşturan teknik envanter organının çalışanlarını çağırırlar. Daha sonra, evin bitmesi gerçeğinin düzeltilmesi için yerel yetkilisine başvurmalısınız (yapıyı kadastro kayıt defterinden kaldırın). Burada, başvuruya ek olarak, eski evin teknik pasaportunu, işletime alma ve halihazırda yıkılmış olduğu eylemini de sağlarlar.

Ancak bu “basit” yöntem ancak karmaşık koşullar olmadığında işe yarayabilir. Yani, evi yıkmak isteyen kişi, mülkün tek sahibi ve sahibi, evin genel haberleşmeye bağlı olmadığı ve söküldüğü zaman komşuların siteleri ve binaları etkilenmeyecek. Ve sonra, yıkımın sorunsuz gerçekleştikten sonra kaydedilmesi her zaman mümkün değildir.

Bir binayı yasal olarak yıkmak için tersine hareket etmek gerekir. Bu yöntem daha karmaşık, ancak daha güvenilirdir: ilk önce, bir yıkım izni almak için belgeler sunulur ve ardından sökme işlemi uygulanır. Buradaki sorun yerel mimari bürolara (şehirde) veya öz yönetim organlarına (köyde) yönelik olmalıdır. Burada bir dizi kâğıt da gerekli olacak; Bunlardan en önemlileri, evin ve arsanın sahipliğini doğrulayan belgelerdir. Ek olarak, bina için bir yıkım projesi sağlanmalıdır.

Hangi yolu seçerseniz seçin, evin yıkılması tescil edilmeli ve yasallaştırılmalıdır. Bu yapılmazsa, yıkılan bina vergi tahakkuk ettirmeye devam edecektir. Ve en kötüsü şantiyeye yeni bir ev inşa etmenin mümkün olmayacağıdır – eski bina belgelerde “varken” inşa etmenize izin vermezler.

Yıkım Yöntemleri: Kırmak veya Sökmek?

Gereksiz binaları sökmenin üç ana yolu vardır:

 1. Manuel (el ile) yıkım.
 2. Özel ekipman yardımı ile yıkım.
 3. Patlayıcılı yıkım yöntemi

İkinci seçenek özel inşaatta kullanılmaz, bu nedenle “manuel” ve mekanik yıkım arasında seçim yapmanız gerekir. Hangisi daha iyi? Evin sökülmesi elbette çok uzun sürüyor ve çok fazla el işi gerektiriyor. Ancak, yapı malzemelerinin bir kısmını koruyabilir ve çevresindeki mülke zarar veremezsiniz.

Eski binayı buldozerle oldukça hızlı bir şekilde yıkabilirsiniz. Doğru, tüm malzemeler inşaat atıklarına dönüşecek. Ayrıca, özel ekipmanların kiralarının ödenmesi gerekmektedir. Fakat buradaki fiyat belirleyici bir faktör olmayacak, çünkü el işi çok daha pahalı, ve sadece küçük bir evi bile sökmek neredeyse imkansız. En azından asistanları işe almanız gerekecek.

Bir sökme yöntemi seçmeden önce, aşağıdaki soruları cevaplamanız gerekir:

 1. Ev hangi durumda? Elle sökmek güvenli midir, yoksa buldozerle hemen yıkmak daha mı iyidir?
 2. Eski bir binadan yapı malzemelerini yeniden mi kullanacaksınız (satacaksınız)?
 3. Evin inşa ettiği şey nedir? Sökme yöntemleri, duvarların malzemesi ve temel ile yakından ilgilidir.
 4. Diğer binalar, komşular, ağaçlar vb. bazen eski evleri elle sökerek etraftaki mallara zarar vermemelisiniz.
 5. Yapının kendi ellerinizle sökülmesi için yeterli zamanınız ve yardımcınız var mı, yoksa bir çalışanlar ekibiyle özel ekipman kiralamak daha mı kolay?

Genellikle, tüm artıları ve eksileri değerlendirdikten sonra, sahipleri (veya bina yıkım firmaları) her iki yöntemi de birleştirir. Örneğin, pencereler, kapılar ve çatılar elle sökülür ve duvarlar ve temeller kırılır.

Mekanize Yıkım

Bina, özel ekipmanla kolayca yıkılabilir ve küçük parçalara bölünebilir. Ardından ortaya çıkan enkaz, inşaat atıkları için bir depolama alanına götürülür. Bu gereksiz bir yapıdan kurtulmanın en hızlı, en kolay ve en ucuz yoludur.

Kural olarak, böyle bir arıza için, okdan sarkan ağır çelik kör bir kamyon vincine ihtiyacınız vardır. Binanın sağlam takviyeli bir betonarme çerçevesi varsa, gaz kesicisine de ihtiyacınız olacaktır. Yardımıyla, bir boşluk ile tahribata açık olmayan çelik elemanlar kesilir. Beton sütun kaideleri, temeller, bodrum duvarları pnömatik kırıcı ile kırılmıştır. Aynı zamanda bir vincin bomuna takılıdır.

Ayrıca, buldozerler ve ekskavatörler binaları yıkmak için kullanılır. İnşaat atıklarının giderilmesi için özel kamyonlar olmadan yapamazsınız. Bu tür özel ekipmanları kullanarak, binaları her türlü malzemeden – tamamen harap levhalardan ve kütüklerden, dayanıklı monolitik betonarme ve tuğladan yıkabilirsiniz.

Tabii ki, bu binaları yıkma yöntemi bağımsız olarak kullanılamaz. Ne de olsa, onunla çalışabilecek özel bir ekipman ve profesyonel filosuna ihtiyacınız olacak. Bu nedenle, ev sahibi tarafından yapılması gereken tek şey, uzmanlarla yapılan yıkım hizmetine karar vermektir. İyi profesyoneller, özel bir evin yıkılması için tüm kuralları bilir, yeterli deneyime sahiptir, işi güvenli ve etkin bir şekilde organize edebilir. Binanın büyüklüğüne ve gücüne bağlı olarak, her şey bir veya iki gün içinde yapılacaktır.

Eski evin elle sökülmesi: adım adım talimatlar

Bu yöntem, öncekinden farklı olarak, bağımsız olarak kullanılabilir. Her ne kadar burada her şey işin karmaşıklığına bağlı. Unutmayın ki ev yıkımı tehlikeli bir iş olarak zor değildir. Buradaki profesyonel hizmetlerden tasarruf etmek, sadece zaman kaybı değil aynı zamanda daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle, evin kendi elleriyle sökülmesi, mümkün olduğunca dikkatli ve dikkatli çalışmalı ve ilk tehlike işaretinde bu görevi uzmanlara devretmelisiniz.

Evin sökülmesi birkaç aşamada gerçekleştirilir. Yapı malzemelerini mümkün olduğu kadar tasarruf etmenizi sağlayan bir seçenek tanımlayacağız:

 1. İletişimi devre dışı bırakma. Kazaları ve kazaları önlemek için yapılacak ilk şey evin ışık ve gazla olan bağlantısını kesmektir. Sökülen binanın elektrik ağını kullanmaya çalışmayın.
 2. Bitirmek sökülmesi. İç ve dış duvarlardaki dekoratif malzemeleri çıkarın – dış cephe kaplaması, plastik ve ahşap paneller. Vidaları dikkatlice çıkarmaya çalışın ve cildi tutan tırnakları çıkarın. Böylece panolar ve paneller sağlam kalacaktır. Ahşap malzemeleri hemen depolamak üzere kuru bir odada saklayın.
 3. Dış iletişim unsurlarının kaldırılması. Döşeme demontajı sırasında dış boruları kesin, telefon ve elektrik kablolarını çıkarın.
 4. Isı yalıtımının sökülmesi. Derinin altında bir yalıtım tabakası varsa, çıkarın. Kural olarak, eski evlerde bu kalitede cam yünü kullanılır ve çok dikkatli bir şekilde sökülmeleri gerekir. İlk önce koruyucu kıyafet kullanın. İkincisi, üzerine binmeden önce yalıtımı sürekli olarak nemlendirin. Çıkarılan cam yünü parçalarını hemen römorkun üzerine veya torbalara koyun, böylece alana dökülmemelerini sağlayın.
 5. Kapıların sökülmesi, pencereler. Çift camlı çerçeveleri çıkarın. Kutuları sökmek daha zordur, özellikle de saklamak istiyorsanız. Aksi takdirde, her kutu tek bir yerde kesilir ve ardından açıklıktan çıkarılır.
 6. Tavanın sökülmesi. Tavan kayrak ise çivileri çıkarın ve kayrak tabakalarını çıkarın. Malzemeye zarar vermemek için tırnak makası altına bir parça kalın yumuşak kauçuk yerleştirin. Metal kiremitleri sökünüz, montajın yapıldığı kenardan sökülmeye başlanmalıdır. Bitümlü fayansların kesilmesi yeterlidir. Çatı malzemesini çıkardıktan sonra, levhaları levye ile yırtıp, tavan çerçevesini sökünüz. Bundan sonra kirişleri sökünüz.
 7. Zeminin sökülmesi. Bu en tehlikeli aşamalardan biridir, ideal olarak vinç kullanmak daha iyidir. Büyük bir titizlikle yapıyı ve elle sökebilirsiniz. Ancak, döşeme betonarme ise, levhaları kesmek için hala özel ekipman kullanmanız gerekir. Her durumda, plakalar (dolgu, levhalar) önce söküldükten sonra yardımcı kirişler ve sonunda – destek kirişleri. Çalışma sırasında, işçiler tarafından oluşturulan yüklerin ve ekipmanların sökülmesinin dikkate alınması önemlidir: döşeme elemanlarının bunlara dayandığından emin olun. Genellikle, kirişlerin sökülmesi sırasında ek takviye gerekir.
 8. Duvarları sökmek. Prosedür, bölümlerin hangi malzemeden inşa edildiğine bağlıdır. Tuğlalar birer birer devirilir ve daha sonra büyük harç parçalarından temizlenir (bir zımba burada yardımcı olacaktır). Kütük evi, kütükle de sökülebilir (eski bir evin kütükten sökülmesinden önce, bitirme malzemelerinin duvarlarının temizlenmesi gerekir). Ancak beton bölümlerin sökülmesi için elmas kesmeye ihtiyaç duyulacaktır.
 9. Vakfın yıkılması. Temel yapıları genellikle betondur, bu yüzden basitçe kırılırlar. Bu çok zaman alan bir iştir ve onun için özel ekipman kullanmak, örneğin hidrolik kırıcı olan bir ekskavatör kullanmak en iyisidir. Ancak, küçük şerit temellerini kırıcı, zımba, balyoz ve levye ile kırmak mümkündür. Güçlü tuğla temeller aynı şekilde kırılmıştır. Çelik donatı ile çelik donatı kesilir. Temel, genişlikte bir plaka veya şerit derinliğinde ise, elmas delme gerekli olacaktır. Bazen, temeller patlayıcılarla tahrip edilir, ancak bu yöntem kentsel veya banliyö alanlarında uygun değildir.
 10. Atıkların giderilmesi. Ne kadar dikkatli çalışırsanız çalışın, yapı malzemelerinin bir kısmı hala tamir edilemez şekilde hasar görecektir. Bazıları hala diğer nesnelerin yapımında kullanılabilir (örneğin, bir tuğla ve beton savaş temel altında bir drenaj veya yastık olarak uygundur). Ancak siteden gereksiz tüm çıkarılması gerekir. İnşaat atıkları sadece özel atık alanlarına gider.

Gördüğünüz gibi, bir evin yıkılması her zaman kolay bir iş değildir. Fakat her zaman zahmetlidir ve ustaca idam edildiğinde, aynı zamanda tehlikelidir. Bu nedenle, bağımsız sökme işlemine başlamadan önce her şey iyi tartılmalı ve kabiliyetleri değerlendirilmelidir.

Evin sökülmesini uzmanlara emanet etmeye karar verirseniz, Yıkmaksan Bina Yıkım ile irtibata geçebilirsiniz. Herhangi bir sayıdaki kattan ve herhangi bir malzemeden yapıları hızlı ve doğru bir şekilde söküyoruz. Müşterinin isteği üzerine bu, yapı malzemelerinin azami düzeyde korunmasıyla, evin sıradan hurdaya dökülmesi veya düzgün bir şekilde sökülmesi olabilir. 0551 147 0810 numaralı telefonu arayın veya bizim mail adresimize yazın ve nasıl bina yıkmanız gerektiğini bize bildirin. İşin hacmini değerlendiriyoruz, size maliyetlerini diyoruz ve sonra hemen her şeyi elden çıkartacağız.

Önceki İçerikKontrollü Yıkım Nedir?
Sonraki İçerikYapılarda Yıkım Yöntemleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz