Hafriyat Ekipmanları İçin Tam Bir Kılavuz
Hafriyat Ekipmanları İçin Tam Bir Kılavuz

Ağır iş ekipmanı için “hafriyatçılardan” daha güçlü ve kusursuz bir tanımlayıcı başlık isteyemezsiniz. İşte hafriyat ekipmanları için tam bir kılavuz. Toprağın ve kayaların ve diğer toprak malzemelerinin bir yerden diğerine yakalanması ve taşınması için bir dizi yöntem sağlayarak adlarının tam olarak ne yaptığını yaparlar.

Bununla birlikte, mevcut farklı tipteki hafriyat ekipmanlarının bazılarının çok açık olmayan isimleri vardır. Herhangi bir gizemi ortadan kaldırmak için ve hafriyat ihtiyaçlarınız için ne tür aletlerin mevcut olduğunu tam olarak bilmeniz için, hafriyat ekipmanı dünyasına bu kapsamlı girişi sunuyoruz.

Hafriyat Ekipmanları İçin Tam Bir Kılavuz

Hafriyat ekipmanları nelerdir diye düşünürsek şöyle bir ekipman listemiz olacaktır;

  • Ekskavatör
  • Kazıcı Yükleyici (Beko Loder)
  • Buldozer
  • Kanal Kazıyıcı
  • Mini Yükleyiciler
  • Damperli Kamyon
  • Motorlu Greyderler
  • Tekerlekli Yükleyiciler
Hafriyat Ekipmanları İçin Tam Bir Kılavuz
Hafriyat Ekipmanları İçin Tam Bir Kılavuz

Ekskavatör

Genellikle devasa inşaatlarda veya sanayi sitelerinde bulunur, ekskavatörler önemli bir ağır ekipman parçasıdır. Tekerlekli veya paletli bir alt takımın üzerine yerleştirilmiş kapalı bir kabiyle, ekskavatörün en belirgin özelliği, ucunda bir kova bulunan kabinden çıkıntılı uzun, çarpık koludur.

Ekskavatörler, yıkım veya nehrin kazınması gibi büyük, dağınık işler için getirildi. Tabii ki, aynı zamanda, temelleri ve ayrıca çukurları ve hendekleri kazmaya da güveniyorlar. Ekskavatör madencilik ve metal endüstrisinde hayati bir ekipman parçası olup, boru montajı ve ağır malzemelerin taşınması gibi işler için endüstrilerde kullanılır.

Çok çeşitli ekskavatörler kafanızı döndürebilir. Hitachi’nin kompakt ekskavatörleri, yardımcı ekskavatörleri, inşaat ekskavatörleri, azaltılmış kuyruklu ekskavatörleri, maden ekskavatörleri ve hatta tekerlekli ekskavatörleri vardır. Ayrıca, kentsel alanlarda kullanım için daha uygun olan “mini” den devasa kovalara sahip büyük hidrolik modellere kadar değişen boyutlarda da sunarlar.

Kazıcı Yükleyici (Beko Loder)

Bu güçlü kazıcı, önden bir yükleyici (bir oluk büyüklüğünde bir faraş hayal edin) ve arkada bir beko (uçta pençe benzeri bir kepçe bulunan bir kol) bulunan bir traktöre benzeyen hafriyat ekipmanıdır. Geniş kullanım alanları göz önüne alındığında, beko yaygın olarak hem tarım alanlarında hem de inşaat alanlarında bulunur. Çukurları kazabilir, asfaltı kırabilir, ağaçları hareket ettirebilir, kirden kar yağışına kadar her şeyi sürdürebilirler ve çok daha fazlası.

Kazıcı yükleyicinin öncüsü olan JCB, 74 hp brüt motor gücüne sahip “kompakt” bir kazıcı-yükleyiciden 109 hp spor gücüne sahip “süper” bir modele kadar her şeye sahiptir. Çoğu herhangi bir endüstrinin ihtiyacına göre yapılsa da, JCB 5CX Wastemaster modeli aslında atık ve geri dönüşüm sektörü için özel olarak tasarlanmıştır.

Buldozer

Bazen basitçe dozer denilen buldozerler, sürekli izlemeli (bir tank gibi) yüksek güçlü, dizel traktörlerdir ve önünde büyük, kavisli, hidrolik bir bıçakla donatılmıştır. İz, makinenin genellikle hafriyat ekipmanlarının alanı olan kaba ve çamurlu arazide hareket etmesini kolaylaştırır.

Buldozer temelde büyük bir işleve sahiptir, ancak çok iyi yapar ve bu, kaba dağ kuvvetlerini kir dağlarını itmek için kullanmaktır. Aynı zamanda kayaları, fırçaları, atıkları veya kalbinizin istediği şeyleri taşımak için de kullanılabilir. İtme olmadığında, dozerler, römork, alet veya büyük ve ağır ekipman parçaları gibi eşyaları çekmek için kuvvetlerini de kullanabilir.

Tekerlekli Traktör Kazıyıcı

Görünüşe göre zarif olmayabilir, ancak tekerlekli traktör kazıyıcı kesme için keskin bir ön kenarı ve malzemeleri saklamak için bir arka hazne (aka ‘kase’) olan verimli bir toprak taşıyıcı hafriyat ekipmanlarındandır. Yükseltilmiş sıyırıcılar, çekilen sıyırıcılar ve açık kazan sıyırıcılar, hem tek hem de tandem motorlarla mevcut olan farklı tipler arasındadır. İnşaat, madencilik, tarım ve ötesindeki uygulamalarla tekerlekli traktörler, kısa mesafelerdeki kir, kömür ve diğer malzemeleri çekmek için mükemmeldir.

Kanal Kazıyıcı

Bu hafriyat ekipmanı, tahmin edersiniz, hendekler oluşturmak için tasarlanmıştır. Hendekçiler toprağa derin yırtılarak toprağı, kökleri, kayaları ve yolunuza çıkan herhangi bir şeyi temizler. Hendekler, drenaj için bir hendek yaratmaya çalışan bireysel bir ev sahibinden, toprak altına tel veya boru döşemek isteyen bir yardımcı şirketten herhangi biri tarafından kullanılabilir.

Yüksek performanslı biniş açma hendekleri popülerdir, ancak daha dar alanlarda manevra yapmak isteyenler için (veya sadece üst kol kuvvetlerini gerçekten geliştirmek isteyenler için) yürüme modelleri de vardır. Bu hafriyat ekipmanları arasında tercihlerin ötesinde, aynı zamanda bir testere tasarımına sahip ve maksimum kontrol sunan zincir açmalarda ve dişlek metal bir tekerleğe sahip olan ve kayaları kesmek için ideal olan tekerlek açmalarda da seçim yapabilirsiniz.

Mini Yükleyiciler

Bu kompakt, güçlü ve kolay hareket ettirilebilen hafriyat kamyonunun dört tekerleği desteklenen bir kabini ve farklı yük türlerini taşımak için kullanılabilecek kolları vardır. Tekerlek yerine raylara sahip çok arazi tipi bir yükleyici de bulunmaktadır.

Nokta dönüşlü yükleyiciler, çok sayıda zorlu işi üstlenmek için tasarlanmış doğası gereği son derece esnektir. Birkaç yıl önce ilk mini yükleyiciyi icat eden Bobcat, bir kaç isim vermek için balya çatalları, dozer bıçakları, eğiciler ve yardımcı çatalları gibi düzinelerce ataşmanla birlikte birçok model sunuyor.

Makineye ne tür bir ataşman takılı olduğuna bağlı olarak, mini yükleyici, kepçe kazabilir ve kirletebilir, palet taşıyabilir, kar küreyebilir veya peyzaj işlerinde yardımcı olabilir hafriyat ekipmanlarından. Diğer birçok görevde gözünüz arkada kalmaz.

Damperli Kamyon

Kentliler tarafından günlük yaşamlarında en sık görülen hafriyat şirketi olarak , damperli kamyonlar, evlerden ve işletmelerden çöp toplama hizmetini gerçekleştirdikleri için evrensel olarak bilinmektedir. Forkliftin büyük yatağı daha sonra kokulu kargolarını bir atık yönetimi tesisinde veya çöp depolama alanına atmak için eğilebilir.

Bununla birlikte, en büyük damperli kamyonlar aslında açık ocaklar gibi yerlerde veya endüstriyel alanlarda yalnızca atıkları değil, dünyayı hareket ettiriyorlar. Hitachi aslında karayolunda öne çıkmak ve hem madencilik hem de inşaat endüstrisinin özel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış üç model sert çöp kamyonu modeli üretiyor.

Motorlu Greyderler

Bir karınca yiyen bir inşaat makinesinin parçasıysa, motor greyderine benzeyebilir. Yol greyderleri olarak da bilinen motor greyderleri, kabin ve yüzeyleri düzeltmek için kullanılan ön lastikler arasında uzun bir bıçağa sahiptir.

Greyderler yolların oluşturulması ve bakımı için kullanılır, ancak binalar ve diğer yapılar için bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için de kullanılabilir. Çok fazla veya bir yol döşemeden önce, zemin seviyesinin yükseltilmesine yardımcı olurlar.

İki ana motor greyder tipi, bir aksı olan rijit şasi ve aralarında menteşe bulunan iki aksı olan mafsallı şasidir ve daha küçük alanlarda dönmekte ustalaşır.

Tekerlekli Yükleyiciler

Ağır inşaat ekipmanının en ikonik parçalarından biri olan tekerlekli yükleyicinin ana amacı, malzemeleri büyük kovalarında toplamak ve gitmeleri gereken yere transfer etmektir. Tekerlekli yükleyiciler madencilik, atık yönetimi, ormancılık, tarım, peyzaj ve inşaat alanlarında zımbalardır.

Sınırsız çeşitlilikte çeşitli endüstrilerde kullanıldığı için tekerlekli yükleyiciler her boyutta bulunabilir. Hitachi aslında sadece iki tondan büyük 47 tona kadar değişen boyutlarda 14 farklı modele sahip.

Tüm derin kazı, dere ıslahı ve hafriyat gibi hizmetler için 0551 147 0810 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önceki İçerikAtaşehir Bina Yıkımı Hizmetleri
Sonraki İçerikDepreme Dayanıklı Binalar Nasıl Tasarlanır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz