İnşaat Tozu Nasıl Kontrol Altında Tutulur
İnşaat Tozu Nasıl Kontrol Altında Tutulur

İnşaat projeleri üzerinde çalışırken kendinizi hiç durmadan öksürdünüz mü? Tehlikeli miktarda inşaat tozu soluyorsunuz ve bölgeden ayrılsanız bile, o tozu eve getirebilirsiniz ve istemeden aile üyelerinin bu toksik kimyasalları solumasını sağlayabilirsiniz. Peki bu durumda inşaat tozu nasıl kontrol altında tutulur? Şantiyede kalan tüm tozlarla mücadele etmek için, bir su kamyonu kiralamayı düşünün, kesme, delme ve kumlama nedeniyle neden olacağınız inşaat tozu miktarını azaltmaya yardımcı olun.

İnşaat Tozu Çeşitleri

İnşaat tozu, doğal inşaat mineralleri veya bazı inşaat işlerini tamamlarken ortaya çıkan insan yapımı mineral lifler için kullanılan genel bir terimdir. Üç tür inşaat tozu vardır:

  • Silika tozu: Çimento, beton ve harç gibi ortak yapı malzemelerinde doğal mineralli bir silika mevcuttur. Silika tozu, malzeme granit, kum ve kumtaşı gibi kesme, delme, taşlama ve kumlama malzemeleri gibi önemli bir değişikliğe uğradığında meydana gelir. Solunabilir kristal silika (RCS) olarak da bilinir. Bu en tehlikeli inşaat tozu türüdür.
  • Silis olmayan toz: Bazı inşaat projelerinde silis mevcut değildir veya minimum miktarda silis bulunduğundan, daha düşük toksisiteye neden olur. Bu tip tozun bulunduğu malzeme çimento, dolomit, alçıpan (alçıpan), kireçtaşı ve mermerdir. Tuğlaları keserken silika dışı toz bulma eğilimindedir. Silika dışı toz insan sağlığına hala zararlıdır, bu nedenle güvenlik önlemlerine uyduğunuzdan emin olmalısınız.
  • Ahşap tozu: Bu tür tozlar, esas olarak parke ve yumuşak ağaç üzerinde çalıştığınız zaman ortaya çıkar. Diğer ahşap bazlı ürünler arasında sunta, MDF ve kontrplak bulunur. Marangozlar odun tozu solunması için en yüksek risk altındadır.
İnşaat Tozu Nasıl Kontrol Altında Tutulur
İnşaat Tozu Nasıl Kontrol Altında Tutulur

İşçiler için inşaat Tozu Tehlikeleri

İnce toz parçacıkları, özellikle de silika toz parçacıkları ise tehlikelidir. Solunduğunda toz, akciğer kapasitenizi düşürebilir, kalbinizdeki genel baskıyı arttırabilir ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Ayrıca gözlerinizde, burnunuzda, boğazda, ciltte ve ciğerlerde tahriş olabilir. İlk başta, alerji ya da hafif soğuk algınlığı ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak zamanla bu belirtiler artabilir. Toz ayrıca astıma neden olabilir veya daha da kötüleşebilir.

En ciddi uzun vadeli sorun solunum sistemini içerir. Burnunuz ve ciğerleriniz bazı tahriş edici maddeleri yakalasa bile, ciğerlerinizin en derin girintilerine yerleştiklerinde, çevre dokuya zarar verebilir. Skar dokusu birikimi gerçekleştiğinde solunumda güçlük çekebilir ve akciğer kanseri veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) geliştirmenize neden olabilir. Bazı hastalıklar hızlı şekilde ortaya çıksa da, çoğu uzun zaman alır. Hasarı erken yakalamazsanız, tedavisi daha zor hale gelir.

ABD İş Sağlığı ve Güvenliği Dairesi’ne (OSHA) göre, yaklaşık 2,3 milyon işçi işyerinde kristal silikaya maruz kalıyor. Bu sayı 2 milyon inşaat işçisini içermektedir.

Örgüt, bununla mücadele etmek için, akciğer hastalığını, KOAH’ı ve silikozu durdurmak amacıyla, Eylül 2017’den itibaren geçerli olan silika toza maruz kalma konusunda bir kural yayınladı. Kilit hükümlerden biri, RCS için izin verilen maruz kalma sınırını (PEL), sekiz saatlik bir zaman diliminde metreküp hava başına 50 mikrogram’a düşürmektir. Önceki PEL, metreküp başına 100 mikrogram idi. OSHA, bu azaltımların 600’den fazla hayat kurtaracağını ve 900’den fazla yeni silikoz vakasının meydana gelmesini önleyeceğini tahmin ediyor.

OSHA, işçilerin silikaya maruz kalması için yasal bir limit oluşturmak üzere PEL’i kurdu. PEL’i belirlemek için, hava, toz ve zamanı dikkate almalısınız. Hava için, daha büyük insanların daha büyük akciğerlere sahip olduğunu ve daha fazla hava soluyabildiğini göz önünde bulundurursunuz. Benzer şekilde, fiziksel olarak formda olan biri, şekli olmayan birine kıyasla daha az hava solur. Toz için, malzemenin türüne, kesilen parçanın boyutuna ve ne kadar malzemenin çıkarıldığına bağlıdır. Hava için, havayı ve tozu soluduğunuz süreyi dikkate alırsınız.

İnşaat tozu sadece sizin için tehlikeli değil, aynı zamanda yanlışlıkla çalışma kıyafetlerinizi eve getirip aile üyelerinizi açığa çıkarabilirsiniz. Bununla mücadele etmek için şantiyede yıkanabilir iş kıyafetlerine dönmelisiniz ve gün içinde işiniz bittiğinde, duş alıp temiz kıyafetlere geçin. Ayrıca, şantiyedeyken aracınızı herhangi bir inşaattan uzağa park etmeyi de düşünmelisiniz.

Ekipman Üzerindeki İnşaat Tozunun Tehlikeleri

Sadece bir işçi olarak size zarar verebilecek inşaat tozu değil, aynı zamanda inşaat ekipmanlarına zarar verir. Ekipman parçalarınız önemli miktarda toz aldığında, motor aşınması nedeniyle ekipmanı daha sık tutmalısınız. Sonuç olarak, toplam işletme maliyetleri yükselmektedir.

İnşaat tozu aşındırıcıdır ve maruz kaldığında ekipmana ciddi hasar verebilir. Motor tozla temas ederse, özellikle benzinle çalışan bir ekipman parçası ise, motor arızasıyla karşılaşabilirsiniz. Çoğu zaman, beton toz hava filtre sisteminden geçerek motor silindiriyle karşılaşarak piston ve silindirde aşınma ve yıpranmaya neden olur. Marş ipleri ve marş tertibatları ayrıca toz nedeniyle aşınma yaşar.

Hava filtresi tozun çoğunu dışarıda tutabilse bile, filtreyi sürekli temizlemeniz gerekir. Elektrikli matkaplar gibi diğer donanım türleri de tozlu yüzeylerin yapışmasından dolayı tozun etkilerini hissederler. Bu olduğunda, toz bir macun görevi görür ve ekipmanın yapışmasını ve daha hızlı aşınmasını sağlar. Benzer şekilde, makine ıslanırsa ve toz biriktirirse, betondan dolayı toz sertleşebilir. Cihazın somun ve cıvatalarıyla ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

İşçilerin Şantiyede Korunması

İnşaat tozunun işçiler üzerindeki etkileriyle daha önce de belirtildiği gibi, OSHA, maruz kalma sınırını sıkılaştırmak için 2017 yılında bir kural yayınladı. Bu önlemlere ek olarak, solunum cihazları ve toz maskeleri dahil kişisel koruyucu ekipmanı (KKE) kullanarak proaktif hale gelebilir ve kendinizi ayrı ayrı koruyabilirsiniz.

Ulusal İş Güvenliği ve Sağlığı Enstitüsü (NIOSH), toza karşı ekstra solunum koruması sağlamak için filtreleme solunum maskeleri veya toz maskelerini onaylamıştır. N100 / R100 / P100 işaretli olanlar, maruz kalma sınırının 10 katına kadar olan toz seviyelerine karşı sizi korur. Maskenin sıkıca oturduğundan emin olmalısınız, böylece soluduğunuz tek hava filtre edilir. Ancak, maskeler büyük miktarda toz için iyi çalışmaz. Ayrıca, bu maskeleri günlük olarak, nefes almada zorlanıyorsanız veya maskenin içi kirlenirse değiştirmelisiniz.

Dikkate alınması gereken bir diğer seçenek, hava temizleyici bir solunum cihazıdır. Bunlar daha çok gaz ve buharla uğraşsa da, sizi inşaat tozundan koruyabilir. Solunum cihazı, solunum maskesini ne için kullanmanız gerektiğini ve sizi nasıl koruyabileceğini gösteren bir sertifika bildirimi ile birlikte gelir.

İşiniz dışarıda olmayı içeriyorsa, maske takmanız da gerekir. Rüzgârın yarattığı toz seviyesi üzerinde bir etkisi olsa da, tozu oluşturan aletlere yakın çalışmanıza yardımcı olabilirsiniz. Sonuç olarak, hala biraz zararlı tozla nefes alabilir.

Şantiyede İnşaat Tozu Nasıl Kontrol Altında Tutulur

Şantiyenizde ki inşaat tozunu en aza indirmek için çeşitli seçenekler mevcuttur. OSHA ile sahada tozun nasıl içerileceğini ve bastırılacağını kontrol edebilirsiniz. Tozu azaltmanın en iyi ve en ucuz yollarından biri, alanı suyla sıkmaktır. Dış mekan projeleri için, hava durumuna ve projenin bulunduğu yere bağlı olarak, alanı günde en az üç kez sulamalısınız. Su taşıtları kir ve tozun düşmesine yardımcı olabilir. Erozyona ve akıntıya neden olabileceğinden, alanı su altında bırakmadığınızdan emin olun.

Malç ve bitki örtüsünü bırakmak, toz ve erozyonu kontrol ettiği için başka bir seçenektir. Alanın kurulmasını sağlamak için alanı suladıktan sonra, ona yönelmenize gerek yoktur. Tacizciler ayrıca tohumlarla bağlar oluşturur ve uçup gitmelerini önler. Polimerler, toprağa uyguladığınız ve daha sonra su taşıtlarına sıktığınız başka bir kaynaktır.

İç mekan projelerinde inşaat tozu nasıl kontrol altında tutulur diye düşünüyorsanız, toz birikmesini önlemek için her zaman alandan barikat kurmaya çalışın veya alanları bantlayın. Toz seviyelerini düşük tutmak için toz azaltma teknolojisinin yanı sıra, zararlı toz seviyelerini uzak tutmak için ıslak testereleri ve toz toplayıcıları kullanın.

Negatif hava HEPA filtre vakumları, toz ve diğer parçacıkların çalışma alanına kaçmasını önlemek için içeriye doğru hava akışı sunar. Daha sonra, hava temizleyiciler kirli havayı yakalar ve sonra temizler ve tekrar alana süzerler. Süpürgeyi kullanmaktan kaçının, bu tozun havada kalmasına neden olabilir. Günlük temizlik, tozun bölgeden kaçmasını engellemek için bir zorunluluktur.

Sonuç

İnşaat tozu bir şantiyede çalışan herkese zararlıdır bunun yanı sıra giysilerinize veya vücudunuza tozu evinize getirirseniz, toksinleri soluyabilen aile üyelerinin yanı sıra bu tozu soluyan herkes bu duruma mazur kalacaktır. 

Doğru su kamyonunu seçmek, inşaat tozunun etkisini en aza indirmenize yardımcı olabilir.

Hangi su kamyonunu kullanmanız gerektiğine karar verirken bunalmış olabilirsiniz. Yıkmaksan Bina Yıkım Hizmetlerinde su aracı uzmanlarıyla iletişim kurun ve ihtiyaçlarınız için en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olabilirler. Şirkete doğrudan 0551 147 0810 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yıkmaksan olarak tüm yıkım hizmetleri işlerimizde tozumayı engellemek için sulu toz önleyicileri kullanmaktayız.

Önceki İçerikDepreme Dayanıklı Binalar Nasıl Tasarlanır?
Sonraki İçerikBina Yıkım işleri Neleri içeriyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz