Kentsel Dönüşüm Yıkım Firması Yıkımcı YIKMAKSAN

Kentsel Dönüşüm Yıkım Firması moloz atıklarının ekonomik değerinin korunarak geri dönüşüm sistemleri ile yeniden mevcut inşaat sektörü faaliyetlerine kazandırılması konusunda dünyada örnek model çalışmalar doğrultusunda İstanbul Yıkım İnşaat Moloz Atık Geri Dönüşüm yatırımımız üzerine fizibilite çalışmalarımız devam ediyor.

Bina Yıkım İşleri | Bina Yıkım İşi Firmaları
Bina Yıkım İşleri | Bina Yıkım İşi Firmaları

Yıkım sektörünün tüm aktörlerini bir araya getiren yıkım konferansı gerçekleştirildi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Suna Kotan Türkiye’nin önde gelen yıkım firmalarının katıldığı konferansta hem Türkiye’den hem de yurtdışından geri dönüşüm tesisi örnekleri ve bunların tekniklerine dair sunumlar gerçekleştirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Suna Kotan,  Türkiye’de Yıkım ve Geri Dönüşüm Yönetmelikler başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Konuşmasında geri dönüşüm işlemleri ve  inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü yönetmeliğinde yapılacak son değişiklikler sonrası yıkım sürecinde ortaya çıkacak atıkların değerlendirilmesine yönelik hukuki bir düzenlemelerin geri dönüşüm tesisleri ve bu konudaki yatırımları destekleyeceğini söyleyen Kotan; geçmişte, yıkım ve yıkım sonucu ortaya çıkacak atıkların değerlendirilmesine yönelik yapılan düzenleme ve yönetmeliklerden bahsetti ve Türkiye’de 20 yıllık bir süreçte 6,5 milyon riskli olduğu tahmin edilen yapının yıkılması planlandığının dolayısıyla geri dönüşüm sektöründeki ciddi büyüme potansiyelinin altını çizdi.

Yeni bir yönetmelik taslağı çalışması başladığı haberini veren Kotan, yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile birlikte gerçekleşecek aşamaları detayları ile anlattı, geri dönüşüm kırma yıkama eleme tesislerinin geri dönüşüm atıklarının değerlendirilmesi konusundaki öneminden bahsetti. Sunumun bir geri dönüşüm ve inşaat atıklarının ekonomiye kazandırılması planının nasıl olması gerektiği bölümü konuşmanın en çok dikkat çeken bölümlerinden biri oldu.