Kontrollü Yıkım Nedir?
Kontrollü Yıkım Nedir?

Nitelikli ve deneyimli bir yıkım müteahhidi tarafından üstlenilen tüm yıkım işleri kontrollü yıkım yapılan bir ortamda tamamlanır. Bu, yıkım ekibinin, diğer müteahhitlerin ve paydaşların ve çevredeki genel halkın güvenliğini sağlar.

Kontrollü Yıkım Nedir?

Genel olarak konuşursak, ‘kontrollü yıkım‘ terimi bir binanın veya yapının patlayıcılarla yıkılmasını ifade eder. Bazen bir patlama olarak adlandırılan patlayıcıları kullanarak yapılan yıkım, patlayıcı malzemeleri önceden belirlenmiş, ayrıntılı bir sıraya yerleştirerek ve önceden belirlenmiş bir zamanda patlatmak suretiyle bir binanın veya yapının stratejik olarak çökmesini sağlar.

Kontrollü Yıkım Nedir?
Kontrollü Yıkım Nedir?

Yıkım için saha hazırlığı, yıkım yönteminden bağımsız olarak ayrıntılı ve eksiksizdir. Patlayıcı ile yıkım için bir site hazırlarken, bunların hepsi yapıya bağlıdır. Baca gibi basit bir yapı, bir haftadan daha kısa bir sürede kontrollü bir yıkım için hazırlanabilir, ancak daha büyük, daha karmaşık veya çok sayıda yapı, iç duvarları çıkarmak, patlayıcıları yerleştirmek için delikler açmak, kumaşları sarmak için altı aylık bir hazırlık süresi alabilir. ve patlayıcıları ateşlemeden önce eskrim.

Patlayıcıları yıkım yöntemi olarak kullanmak, bina ya da yapının ‘havaya uçacağını’ gösterse de, aslında durum böyle değil. Kontrollü bina yıkımı, stratejik olarak bir yapı içerisine yerleştirilmiş, kritik destekleri zayıflatarak veya kaldırarak çökmeyi teşvik eden kademeli olarak patlatılan ciddi bir patlama meydana getirir. Alt katlardaki patlayıcılar daha sonra kontrollü bir çöküş başlatır ve bina yerçekimine dayanarak kendi ağırlığı altında başarısız olur.

Kontrollü Yıkım ne zaman kullanılır?

Kontrollü yıkım hemen hemen her türlü yapı üzerinde kullanılabilir, ancak yaygın olarak yüksek yükseklikteki binalar, köprüler, baca yığınları ve soğutma kuleleri üzerinde kullanılır.

Kule blokları gibi yüksek binalar tipik olarak kontrollü bina yıkımıyla yıkılan ana binalar olarak görülmektedir. Patlayıcı kullanmak için önemli ölçüde ve yükseklikte bir bina yıkmak için esasen daha düşük maliyetli ve zaman verimlidir. Ancak, bu yöntemin kullanımı tamamen çevreye ve yakınlarda başka binalar olup olmadığına ve bu binaları işgal eden kiracı ve / veya sakinlerine bağlıdır. Yerel çevre ve yaban hayatı da dikkate alınır.

Kontrollü yıkım yoluyla kullanımdaki karayolları ve suyolları üzerindeki köprülerin yıkılması, genel halk ve ulaşım sistemlerinde minimum bozulma sağlar. Hazırlık, patlama ve enkaz temizliği için yol kapanması ve su yolu trafiği durması gerçekleştirildi. Köprünün boyutuna bağlı olarak, kalıntıların temizlenmesi genellikle birkaç gün içinde tamamlanabilir, böylece sapmalar kaldırılabilir.

Yıkmaksan, Kasım 2016’da M3 üzerindeki bir köprünün yıkılmasında diğer yıkım şirketlerine yardımcı oldu. İşbirliği yapan ekipler, pazartesi sabahının yoğun olduğu saatlerde hazır kontrollü bina yıkım ve enkaz temizliğini üstlenmek için hafta sonu 7/24 çalıştı.

Yıkım Güvenliği Endişesi

Baca yığınları ve soğutma kuleleri, inşa edilme biçimleri nedeniyle yıkılırken daha yüksek güvenlik endişesi yaratabilecek yapılara özel örneklerdir. Bu tür yapılar için, kontrollü yıkım en hızlı, en güvenli ve ekonomik açıdan en uygun yöntemdir.

Kontrollü yıkım, aynı zamanda, bir kalabalık ve basının ilgisini çeken, önemli bir yapının, mirasın veya bir “göze çarpanın” olduğu bir yıkım yıkımı olan “yıkım gösterisinin” odak noktasıdır. Tanınmış stadyumların yıkılması – Southampton’daki Dell futbol stadyumunu yıkarken patlayıcılar kullanıldı, konut kule blokları – Hull’daki Bridgeman House’u patlayıcı yollarla ve Las Vegas otellerini yıkıldı – bu listeyi henüz yeni listeden çıkardık – hepsi bu kategoriye girer.

Kontrollü Yıkım için Yıkmaksan‘ı tercih edebilir ya da daha fazla bilgi almak için bizi arayıp uzman ekibimiz ile görüşüp bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz.

Önceki İçerikBina Yıkım Yönetmeliği
Sonraki İçerikEski Bir Ev Nasıl Yıkılır?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz