Manuel Yıkım - El ile Yıkım işi
Manuel Yıkım - El ile Yıkım işi

Manuel yıkım (El ile yıkım), mülk sahibinin korumak istediği yapının diğer bölümlerini veya yakındaki binaları korumak için iyi çalışır. Ağır yıkım ekipmanı, yıkım alanı üzerinde titreşim, şok ve gürültü gibi çok fazla etki yaratabilir. Manuel sökme, bir yapının verimli bir şekilde alındığından emin olurken bu bozulmaların etkilerini en aza indirgemek için çok yararlıdır.

El ile yıkım işleri yapmak için, çeşitli aletler ve ekipmanlar kullanılabilir:

 1. Hilti
 2. Pnömatik çekiçler
 3. Tel ve vinç sistemleri
 4. Hidrolik takozlar
 5. Matkaplar
 6. Bir tel kesme makinası
 7. varyosler
 8. Oksi-asetilen meşale
 9. Mini yükleyiciler ve mini ekskavatörler

Manuel Yıkım – El ile Yıkım

Mekanik veya manuel yıkım olsa da, bir yıkım projesinin tamamlanmasından önce kalan yapıların ani hareketini önlemek için her zaman uygun önlemler alınmalıdır. İnsanlar yapıları çeşitli nedenlerle yıkıyorlar. Aşağıdaki nedenlerden dolayı olabilir:

 1. Onarılması gereken mevcut bir hasar
 2. İşletme veya konut için gereken ilave alan
 3. Eski bir yapının iyileştirilmesi veya yenilenmesi.
Manuel Yıkım - El ile Yıkım işi
Manuel Yıkım – El ile Yıkım işi

Çoğu yıkım işi için ortak bir payda yaşayanların güvenliğini sağlamaktır.

Yapının türüne ve gereken işe bağlı olarak, bir yapının sökülmesi çeşitli yöntemler kullanır. Yıkım prosedürü ayrıca binanın büyüklüğüne ve ekipmanın mevcudiyetine göre de değişmektedir. Yöntemler arasında, el ile yıkımın çoğu şehir ve özellikle kentsel alanda bulunan alanlar için en uygun olduğu tespit edilmiştir. Yıkım işleminin güvenliği büyük ölçüde kullanılan prosedürün türüne bağlı olacaktır. Bu, tüm yıkım işlerinin dikkatli bir planlama ve yürütme gerektirmesinin ana nedenidir.

Manuel ve Mekanik Yıkım Arasındaki Fark Nedir?

İstenilen işe bağlı olarak tek başına veya kombinasyon halinde çeşitli yıkım yöntemleri kullanılabilir. Ancak müteahhitler ve mühendisler, en güvenli ve gerçekleştirilmesi en kolay yöntem olanı seçtiler. Örneğin, eğer iş daha küçük bir yapıya sahip olmak isterse, basit bir manuel yıkım çoğu zaman çalışır.

Manuel sökme veya manuel yıkım, balyoz, delici ve matkaplar gibi portatif aletler kullanılarak gerçekleştirilir. Genellikle sırayla yapılır. Bu arada, tipik olarak bir yapının sökülüp indirilmesini içeren mekanik yıkım, buldozerler, topuzlar, koçlar, vinçler ve ekskavatörler gibi daha ağır ekipman kullanır.

Manuel Yıkım Nerede Uygulanabilir?

İster ticari ister konut amaçlı bir yapı olsun, manuel yıkım daha küçük yapılar için en iyi sonucu verir. Yükleniciler ayrıca, genellikle kentsel alanlarda bulunan dar bir alanda bulunan yapılar için de etkilidir. Bir işin bir şehirdeki bütün bir bina bloğunu yıkması gerekmediği sürece, manuel yöntem, yıkılacak yapının sadece belirli bir bölümünü hedef alır.

Kırıcı veya pnömatik bir çekiçle yukarıdan aşağıya manuel bir yöntem kullanmak daha güvenlidir ve küçük beton binaları yıkmak için çok etkilidir. Daha geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bununla birlikte, çoğu yıkım yönteminde olduğu gibi, bu alan üzerinde önemli miktarda gürültü ve toz etkisi yaratır.

El ile Yıkımın Arttığı Sıra Nedir?

Diğer yıkım yöntemleri gibi, bir mülkün elle sökülmesi de genellikle bir yapı inşa edildiğinde ters sırada yapılır. Yukarıdan aşağıya manuel yıkım yöntemi çatıdan zemine başlar. Bununla birlikte, sıra aşağıdaki ile belirlenir:

 1. Gerçek site koşulu
 2. Yapının yerleşimi ve yapısı
 3. Yıkım planlaması aşamasında belirtilen kısıtlamalar.

İşte bir yapının elle sökülme sırası:

 1. Herhangi bir yapıyı yıkarken ilk aşama, drenaj bağlantısı, su hatları, telefon hatları ve elektrik dahil tüm hizmetlerin bağlantısının kesilmesidir.
 2. Yıkılması gereken yapıların ilk kısmı aşağıdakileri içerir:
  1. Saçak
  2. Konsollu yapılar
  3. verandalar
  4. Her kattaki diğer yapıları yıkmadan önce dış duvarlarda bulunan özellikler.
 3. Bir çatının yıkılmasından önce, yüksek seviyedeki tüm yapılar önce yukarıdan aşağıya doğru dizildikten sonra alınmalıdır.
 4. Döşeme plakaları orta mesafeden destek kirişlerine doğru yıkılmalıdır. Her bir kiriş, dirsek kirişlerinden başlayarak ana kirişlerden önce ikincil kirişlere indirgenir.
 5. Duvarlar için, yük taşımayan duvarlar, yük taşıma duvarlarının yıkılmasından önce alınır. Benzer şekilde, sütunlar ve taşıyıcı duvarlar sadece kirişlerin üstünden çıkarılmasından sonra alçalır.

Binanın Hangi Bölümlerinin El İle Yıkılması Daha iyi ve Neden?

Manuel yıkım, büyük ekipmana ihtiyaç duymayan bir yapının bir kısmını yıkmak için çalıştırılan araçları kullanır. Bu, yapıdaki güvenliği sağlamak ve diğer parçaların korunmasını sağlamak amacıyla yapılır. Örneğin döşeme plakaları kırıcı kullanılarak yıkılabilir.

Döşeme levhalarını, özellikle yerel yerlerde veya dar alanlarda manuel olarak aşağı çekmek, iyi mobilite sağlayan ve çok çeşitli uygulamalara sahip kesiciler de kullanabilir. Duvarlar balyozla da kaldırılabilir.

Dirsekli özellikler testere kesimi ve kaldırması kullanılarak sökülebilir. Döşemeler, kaldırılmadan önce kolayca çıkarılabilmesi için daha küçük boyutlarda kesilebilir. Dış kirişler ve iç kirişler, betonun kademeli olarak kırılmasıyla da yıkılabilir. Bu daha sonra bir tel ve vinç kullanarak yere doğru hareket ettirilebilir. Tel testeresi kesme makineleri aynı zamanda hassas ayrılmayı sağlayan masif yapıları kesmek için kullanılabilirken, matkaplar büyük yapıları kesmek için de iyidir.

Yapının elle yıkılması sırasında göz önünde bulundurulması gereken önemli husus, kaldırılması gereken her bölümün kararlılığıdır. Sıralamanın ardından, çatıdan zemine kadar her şey dikkatlice değerlendirilmelidir. Bu, bir çerçevenin yanlış bir şekilde kaldırılmasından dolayı yapının çökmeyeceğinden emin olmak içindir. Yükleniciler ve mühendisler ayrıca belirli bir yapı için kurulan desteği de dikkate almaktadır.

Önceki İçerikYüksek Riskli Yıkım
Sonraki İçerikYapısal Yıkım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz