Riskli Yapı Yıkım Hizmetleri
Riskli Yapı Yıkım Hizmetleri

Riskli yapı yıkım hizmetleri, resmî kararla riskli yapı statüsüne giren yapılarda bina yıkım firmaları tarafından verilen hizmet alanını kapsar.

Riskli bina yıkımı hizmetlerimizde, riskli yapı tanımını yapmak gerekirse Riskli yapı; yıkılma ve ağır hasar görme riski taşıdığı incelendikten sonra teknik verilere dayanılarak tespit edilen ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan yapılardır.

Riskli Yapı Tespit Başvuru Süreci – Riskli Bina Yıkımı Hizmetleri

Riskli yapı rapor tespiti için kişiler (ya da yasal temsilciler) bakanlığa, belediyelere, il özel idarelerine, büyükşehirlerde büyükşehir belediyelerine, büyükşehir ilçe belediyelerine veya bakanlıkça lisanslandırılacak, kurum ve kuruluşlara tespit için başvurabilir. Riskli rapor tespiti yapan kurumların güncel listesini kontrol edilebilir.

Riskli Yapı Yıkım Hizmetleri
Riskli Yapı Yıkım Hizmetleri

Riskli yapı tespit sürecini başlatmadan önce, yapı ya da bina üzerinde hak sahibi olan tüm hak sahipleri ile uzlaşma sağlanmasında yarar vardır. Zira anlaşma sağlanmaması halinde bu süreç başladığı zaman olası bir anlaşmazlıkta süreç aksayacak ve geri dönüşü olmayan bir işlem yapılmış olacaktır. Bu sebepten ötür ileride olabilecek tüm anlaşmazlıkların önüne geçmek için uzlaşma en doğru tercih olacaktır. Uzlaşma sağlandığı taktirde bir kat malikinin başvurusu ile süreç başlamış olacaktır.

Riskli bina yıkımı hizmetlerimizde riskli yapı tespit raporuna başvurmadan önce istenen bir diğer evrak ise takyidatlı döküm belgesidir.

Takyidatlı Döküm Belgesi Nasıl Alınır?

Takdiyatlı döküm belgesi yapı ya da binanın üzerinde herhangi bir kısıtlamanın olup olmadığını gösteren durum belgesidir.

  1. Belediyelerin ilgili tapu müdürlüğüne takyidatlı döküm belgesini almak için tapu kayıt örneği başvurusu yapmanız gereklidir.
  2. Ziraat Bankası veya Halk Bankası’na belirlenen oranda yatırdığınız harcın dekontuyla birlikte, tapu dairesinden Tapu Kayıt Örneği almak üzere başvurunuzu yapabilirsiniz.
  3. Bu başvuruyu tüm bina adına bir kişinin yapması yeterlidir. Başvuru için bizzat ya da vekaleten müracaat edebilirsiniz.

Riskli Yapı Yıkım Hizmetleri Süreci

Riskli bina yıkımı hizmetleri sürecinde riskli yapı tespit başvurusu sonuçlandıktan sonra yapınız riskli ise burada devreye riskli yapı hizmetleri sağlayan bina yıkım firmaları ya da müteahhitler giriyor. Bundan sonra ki süreçte ilgili firma ile anlaşma sağlandıktan sonra tüm yapılacak yıkım işlemi için yıkım firması görevi devralacaktır.

Riskli yapı yıkım hizmetleri adım adım süreç;

  • Yıkım ruhsatı işlemleri için gerekli başvurular yapılacaktır.
  • Riskli yapılar için yıkım öncelikle bölgede sağlanacak güvenlik önlemleri ile başlayacaktır.
  • Yapının duruma göre uygun yıkım ekipmanları bölgeye getirilecektir.
  • Kontrollü yıkım sağlandıktan sonra hafriyat bölgeden alınıp başka bir alana taşınacaktır.

Riskli yapı yıkım hizmetleri için Yıkmaksan bina yıkım firmaları arasından tercih edilenler arasında olmayı başarmıştır. Geçmişte Bağdat Caddesinde Riskli Yapı Yıkımı Hizmeti sağlamış olup. Yıkım hizmetini güvenli bir şekilde başarı ile tamamlamıştır.

Riskli yapı yıkım için ücretsiz keşif sağlayabiliriz ya da riskli bina yıkımı hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için 0551 147 0810 nolu telefondan bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Önceki İçerikYıkım Ruhsatı İşlemi
Sonraki İçerikBina Yıkım işleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz