Asbest Nasıl Kaldırılır?
Asbest Nasıl Kaldırılır?

Yıkmaksan ile ticari binalarda asbest ile nasıl başa çıkılır konusunda size destek sağlayabiliriz.

Asbest Nedir?

Asbest, ticari ve endüstriyel binalarda, aşırı dayanıklılığı, yangına ve çoğu kimyasal reaksiyonlara karşı dayanıklılığı nedeniyle kullanılmıştır. Asbestin kendisi, doğal olarak meydana gelen altı mineral grubunu ifade eder: krizotil, krosidolit, amosit, anthofilit, tremolit ve aktinolit. Asbest, toksik özelliklerinden ve çeşitli solunum koşullarına bağlı olmasından dolayı sıkı bir şekilde düzenlenmektedir.

Asbet hakkında daha detaylı bilgi için Asbest sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ticari Binalarda Asbest Nasıl Tespit Edilir?

Asbest nasıl tespit edilir diye bir soru varsa aklınızda, asbesti kendiniz kontrol etmeniz kesinlikle tavsiye edilmez, özellikle de aradığınızı bilmiyorsanız. Asbest içeren bir malzemenin rahatsız edilmesi veya kırılması toz ve döküntülerin yayılmasına neden olabilir. Ticari mülkünüz üzerinde her zaman nitelikli bir asbest kontrolü yaptırmak için çalışma yapıyorsanız tavsiye edilir.

Asbest hasarsız veya bozulmamışsa, güvenli olduğu kabul edilir.

Yıkmaksan, Asbest ile Nasıl Çalışır?

Yıkmaksan, ticari binaların yıkılmasından önce asbest içeren malzemelerin araştırılması, kaldırılması ve elden çıkarılması konusunda bilgi birikimine ve deneyime sahiptir.

Yüksek eğitim standartları ve stratejik proje planlaması ile Yıkmaksan, bu tür malzemelerin güvenli bir şekilde algılanmasını ve kaldırılmasını sağlar.

Süreç boyunca, tüm asbest giderme işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak için EN450001 ile tam uyum içinde hava örneklemesi / elyaf sayımı ve toplu örneklemeyi üstlenmek üzere bağımsız UKAS onaylı analistlerle sözleşme yapıyoruz.

Binada Asbest Araştırması yapılmadan önce yıkım çalışmalarına hiç başlamıyoruz. Anketin sonuçlarından, asbest içeren malzemelerin çıkarılması stratejimizi geliştiriyoruz.

Bildirilemeyen tüm asbest Yıkmaksan Yıkım tarafından tespit edilip kaldırılır. Tüm çalışanlarımıza yasal gereklilikler doğrultusunda düzenli olarak güncellenen Asbest Farkındalığı eğitimi verilmektedir. Ayrıca düzenli ilaçlar alıyorlar.

Lisanslı, bildirilebilir asbestin kaldırılması için bu çalışmayı önceden onaylanmış bir uzman taşerona taşeronluk ediyoruz. Tüm taşeronlarımız, Taşeron Anketimizi doldurarak ve destekleyici belgeler sağlayarak BS EN ISO 9001 sertifikamıza uygun olarak onaylanır. Başarılı olursa, Onaylı Taşeronlar Listemize yerleştirilirler.

Bir proje boyunca, asbestin giderilmesi ile ilgili tüm çalışmaların Sağlık ve Güvenlik Yöneticisine (SEÇ) daima bildiririz.

Asbest Nasıl Kaldırılır?

Bildirilemeyen veya bildirilemeyen asbest manuel veya mekanik olarak çıkarılabilir ve Yıkmaksan’ın veya bir alt yüklenicinin işleri yürütüp yürütmediği, Risk Değerlendirmeleri ve daha sonraki Yöntem İfadeleri bu süreçte yer alan tüm faaliyetleri kapsayacak şekilde oluşturulur.

Asbest Nasıl Kaldırılır? | Ticari Binalarda Asbest
Asbest Nasıl Kaldırılır? | Ticari Binalarda Asbest

Risk Değerlendirmeleri, her bir çıkarma işleminin, asbest içeren malzemelerle çalışmak için mevcut SEÇ kurallarını dikkate alan ayrı bir yöntem beyanına tabi olduğunu detaylandırır.

Biz veya lisanslı müteahhit, bir makinenin işi yapmasının pratik olmadığı durumlarda asbest içeren malzemeleri yalnızca el ile kaldırırız. Her iki senaryoda da, asbest temizlemesinin yapıldığı alan alanı kordon altına alınır ve sadece yetkili, kalifiye ve korumalı personel tarafından erişilebilir.

El ile veya mekanik olarak çıkarmada, elyaf salınımını mümkün olan en düşük seviyede tutmak için asbest içeren malzemelerin sönümlemesi gerçekleştirilir. Operatörler, tüm sökme ve taşıma işlemleri sırasında Tip 5/6 tek kullanımlık tulumlar, uzman eldivenler ve P3 yarım yüz maskeleri giyerler.

Vardiya sonunda Kişisel Koruyucu Ekipmanın çıkarılması ve dekontaminasyonu dahil olmak üzere tüm kaldırma prosedürleri, 2012 Asbest Yönetmeliğinin Kontrolüne uygun olarak tamamlanmıştır.

Asbest içerikli malzemeler için olan konteynerler, içeriğin açığa çıkmamasını ve konteyner sahadan çıkarılmaya hazır olana kadar güvenli bir şekilde saklanmasını sağlamak için özenle seçilir ve saklanır.

Konteynırlar, el ile taşınmayı en aza indirmek için, çoğu durumda binanın çıkış noktasına yakın olacak şekilde projenin üzerine yerleştirilmiştir. Çöp temizleme, günlük olarak nemlendirilmiş koşullarda elle toplama / süpürme yoluyla gerçekleştirilir. Sayfalar gereksiz yere bozulmaz ve enkaz buldozer değildir.

Periyodik kişisel doz ve arka hava izleme, kaldırma işlemi boyunca bağımsız bir analist tarafından gerçekleştirilir.

Asbestten Nasıl Atılır?

Uzman alt yüklenicimiz, tüm asbestli malzeme konteynırlarını lisanslı bir atık tesisinde bertaraf eder ve analistler tüm asbestlerin alındığını onayladıktan sonra binanın yıkılmasına neden olabilir.

Herhangi bir aşamada, çalışanlarımız, eğitimlerinden, binanın yıkılması sırasında asbest içeren diğer malzemelerin açığa çıkarıldığından şüphelenirse, derhal yönetime bilgi verilir ve projenin bu alandaki çalışmaları durur. Uzmanlık soruşturması, çıkarma ve elden çıkarma işlemi daha sonra yıkım çalışmaları yeniden başlamadan önce tekrar yapılır.

Asbest atıkları, liflerin salınmasını önleyen uygun ambalajlara konulmalıdır. Bu çift sarılı ve uygun şekilde etiketlenmiş olmalıdır. Asbest depolamak için kullanılan kaplar, lisanslı uzman imha alanına güvenli bir şekilde taşınmasını sağlar.

Asbest Kaldırmanın Maliyeti Nedir?

Bunların hepsi, tesisin büyüklüğüne ve kirli alana bağlıdır. Asbest testi ve kaldırılması iki ayrı maliyet olarak sayılacaktır (daha büyük bir yıkım projesinde yer almadığı sürece).

Fiyatlar projenin büyüklüğüne bağlı olarak değişeceğinden, her zaman bir uzmanla konuşmak en iyisidir.

Asbest hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi için bizi arayın ya da bizimle iletişime geçin.

Önceki İçerikDerin Kazıya Yakın Binaları Koruma Stratejileri
Sonraki İçerikDerin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz