Yıkım işlerinde Kullanılan Önemli inşaat Makineleri
Yıkım işlerinde Kullanılan Önemli inşaat Makineleri

Kural olarak, yıkım, bina ve diğer insan yapımı yapıların yıkılmasıdır, fakat yapısızlaştırma dan farklıdır. Yıkım görevi genellikle çok fazla toz, metal ve betonun düşmesini içerir, ancak her yıkım projesi kendine has bir şekilde benzersizdir. Bu nedenle, yıkım görevi, görevin ne şekilde yapılması gerektiği ve yıkım işlerinde kullanılan önemli inşaat makineleri kullanılması gereken makineler hakkında dikkatlice düşünmeyi gerektirir. Bir yıkım projesinin büyüklüğüne, konumuna ve çevresindeki ortama bağlı olarak, inşaat makineleri seçilir.

Yıkım İşlerinde Kullanılan Önemli İnşaat Makineleri

Genel olarak, yıkım projeleri kabaca olarak iki kategoriye ayrılabilir, yani, evlerin ve diğer küçük binaların yıkılmasını içeren düşük seviyeli yıkımlar ve çok katlı binaların, büyük barajların ve diğer büyük işlerin yıkılmasını içeren yüksek düzeyde yıkım. İki tür projeyi yürütmek için farklı inşaat makineleri kullanılır.

Yıkım işlerinde kullanılacak inşaat makineleri listesine bir göz atalım.

Yıkım işlerinde Kullanılan Önemli inşaat Makineleri
Yıkım işlerinde Kullanılan Önemli inşaat Makineleri

Yıkım işlerinde Kullanılan Ekskavatörler

1. Ekskavatörler: Bunlar, yıkım işleri için en sık kullanılan inşaat ekipmanıdır. Tipik olarak, ekskavatörler sabit, güçlü ve son derece verimli makinelerdir. Ekskavatörler, ev olarak bilinen dönen bir platform üzerinde bir bom, kepçe veya çubuk, kova ve kabinden oluşur. Bu ev, raylı veya tekerlekli bir yürüyen aksamın tepesinde oturuyor. Ekskavatörler genellikle yükleyiciler ve buldozerlerle birlikte kullanılır.

Küçük binaların yıkılmasından çok katlı kulelere kadar, ekskavatörler kolayca kullanılabilir. Çelik, beton ve karma malzeme gibi çeşitli yapı yapılarında kullanılabilirler. Temel olarak, küçük binaların yıkılması için Hidrolik Ekskavatörler kullanılır ve daha büyük binaları yıkmak için Uzun Mesafeli Ekskavatörler kullanılır. En iyi bölüm hem Hidrolik hem de Uzun Mesafeli Ekskavatörler, kıskaçlar, ufalayıcılar, pençeler, çekiçler, makaslar, kovalar, baş parmaklar vb. Gibi farklı ataşmanların kullanımıyla bir dizi farklı görevi gerçekleştirme yeteneğine sahiptir. Özellikle ekskavatörler, sonra uzun bir kol ataşman ve bom bölümü olan bu güçlü ekipman, genellikle sert duvarların ve sağlam yapıların kırılmasının gerektiği sert yıkım işleri için kullanılır.

Yıkım işlerinde Kullanılan Kazıcı Yükleyiciler

2. Kazıcı Yükleyiciler ya da Beko Loder: Genellikle küçük yıkım amaçları için kullanılırlar. Tekerlekli yükleyici ve arkada ekskavatör tarzı bir kazma mekanizması olarak çalışmalarına izin veren bir ön kepçeleri var. Bom, stik ve kepçe gibi üç segmentten oluşan kazıcı yükleyiciler, yıkım işleri sırasında kaya veya beton gibi sert malzemeleri kırmak için kullanılabilecek Hidrolik Kırıcı gibi çeşitli ataşmanlarla birlikte gelir.

Yıkım işlerinde Kullanılan Mini Yükleyiciler

3. Mini Yükleyiciler: En çok yönlü, kompakt, sağlam ve güçlü ekipmanlardan biri olarak kabul edilen ve daha küçük alanlar için en iyi seçenek olarak kabul edilen yıkım işlerini kolayca yapmak için kullanılır. Makinenin ön kovası, farklı işleri yapmak için hidrolik kırıcı, palet bomları, burgu, biçme makinesi, kar küreme makinesi vb. Gibi çeşitli ataşmanlarla değiştirilebilir. Diğer makinelerden farklı olarak, bunlar, ekipmanın yan gövdesiyle mekanik olarak hizalanmış tekerlekler için direksiyon mekanizmasına sahip değildir.

Yıkım işlerinde Kullanılan Tekerlekli Yükleyiciler

4. Tekerlekli Yükleyiciler: Traktör gibidirler ve bir malzeme yığınını zeminden taşımak ve damperli bir kamyona veya açık bir çukura yüklemek için kullanılırlar. Ön yükleyiciler veya kova yükleyiciler olarak da bilinirler. Malzemelerin zeminden yayılmadan toplanmasında kullanılan iki kolun ucuna birleştirilen öne monte edilmiş kare geniş bir kovadan oluşur. Hurda ve döküntü yüklemek için mükemmeldirler. Tekerlekli yükleyiciler çeşitli boyutlarda gelir ve hızlı hareket ve yıkım için tasarlanmıştır.

Yıkım işlerinde Kullanılan Paletli Yükleyiciler

5. Paletli yükleyiciler: Yalnızca bu ekipman ağır kir yığınlarını ve malzemelerini hareket ettirmekle kalmaz, inşaat endüstrisinin yıkım alanında da çok yardımcı olabilir. Ağır yapıları aşağı itmek için yaygın olarak kullanılabilirler. Ayrıca, metal paletler sayesinde, bir paletli yükleyici istifleri takip edebilir ve daha dar alanları kolayca temizleyebilir.

Yıkım işlerinde Kullanılan Buldozerler

6. Buldozerler: Bazen sadece dozerlere atıfta bulunulan buldozerler, en ağır ve güçlü ekipmanlardan biridir ve büyük miktarda moloz yığını, kesim yolları ve diğer yıkım işlerinde büyük oranda kullanılır. İnanılmaz derecede güçlü bir donanıma sahipler ve ön taraftaki hidrolik piston ve arkadaki riper kullanımıyla kontrol edilen dev bıçakla kolayca tanımlıyorlar. Makine lastikleri ve izleri olan modellerde gelir. Ayrıca, yıkım işleri için yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

7. Vinçler: Genellikle, yüksek seviyeli yıkım projeleri için vinçler kullanılır. Büyük binaların yan tarafına bir vinçle sallanan bir kabloya, aşağı itmek için ağır ağırlıkta bir yıkayıcı bilya tutturulmuştur. Aslında, tek bir parça olarak bir ağırlığın üç boyutlu hareketini sağlayabilen tek makinedir. Genellikle malzemeleri kaldırmak ve indirmek ve yatay olarak hareket ettirmek için kullanılabilen bir vinç, tel halatlar veya zincirler ve kasnaklar ile donatılmıştır. Vinçler genel olarak sabit veya derrick vinçler, mobil vinçler, üstten veya portal vinçler, gezgin vinçler ve kule vinçler olarak sınıflandırılabilir.

Kısaca

Bu nedenle, yıkım projesinin ihtiyacına bağlı olarak, yukarıda belirtilenler, yıkım işlerinde kullanılan önemli inşaat makineleridir ve yıkım işleri için başarıyla kullanılabilecek az sayıda makinedir. Yukarıdakilerin dışında, belden kırmalı kamyonlar, çok arazi yükleyiciler vb. Yıkım işleri için kullanılan başka az sayıda makine vardır. Bu nedenle, gereksiniminize karar verin ve ekipmanı akıllıca seçin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz