Yıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?
Yıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?

Yıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?

Yıkım tarihi korumayı etkiler mi? Şehrin veya kasabanın tarihi o bölgeye bağlıysa, toplulukların bir binayı veya tüm bölgeyi koruma sorumluluğu vardır. Aynı şekilde, yıkım hizmeti şirketleri de eski ve harap bir yapıya benzeyebilecek olanın değerini takdir etmek için bir tarih anlayışına sahip olmalıdır.

 • Yıkım hizmeti şirketleri aslında, çevredeki yapıların etkilenmemesini sağlamak için eski mülklerde kontrollü yıkım yapan tarihi bölgelerde çalışmaktadır.
 • Malzemelerin çoğu, arkasındaki tarih nedeniyle yeniden değerlendirilecek veya geri dönüştürülecektir.
 • Uzun bir süreç var ve tek bir bina yıkılmadan önce çok fazla dokümantasyon gerekli
 • Binada yapılacak herhangi bir değişiklik önce yerel tarihi komisyon tarafından onaylanacaktır.
 • Komisyon ayrıca hangi binanın yıkılacağına ve hangisinin korunacağına karar verecek.
 • Binayı kontrollü bir şekilde yıkma deneyimine sahip yalnızca güvenilir yıkım hizmeti şirketleri bulun.

Muhtemelen çoğu insanın bilmediği şey, yıkım uzmanlarının tarihi ilçelerde bile çok aktif olduklarıdır. Temsil ettikleri dönemi gerçekten yansıttıklarından emin olmak için bu özelliklerin korunmasında yer alan birçok planlama vardır.

Şehir merkezindeki bölgelerde, yapıların kontrollü bir şekilde yıkılması konusunda tecrübe sahibi olan yıkım şirketlerinin uzmanlığına ihtiyacınız var, çünkü özellikle yüzlerce araç, yaya trafiği, vitrin ve yoğun bir alanı paylaşan diğer binalar olması zorunluluğu var.

Yıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?
Yıkım Tarihi Korumayı Etkiler mi?

Korunmuş veya Yıkılmış: Soru

Tarihi bir mahallede mülkünüz varsa, onu koruma sorumluluğu vardır. Cephenizi büyük ölçüde değiştirecek ve tarihin bir bölümünü tahrip edecek, özellikle dış cepheye, evinizde veya binanızda keyfi değişiklikler bile yapamazsınız.

Ancak, tarihi bir binanın neden yıkılacağına dair bazı sorular vardır. Yine de, şehir yetkilileri, yapının terk edilmesini tavsiye etmiş olabilecek kendi mühendisleriniz olsa bile mülkü değerlendirecek.

 • Bina artık amacına hizmet etmediğinde. Taslak, tasarlanan ve hatta konum artık yeni kiracıların, yatırımcıların ve şehir yetkililerinin gereksinimlerine uymuyor. Bu, yerde ya da imarda ani bir bozulma olduğunda olabilir.
 • Hiçbir geliştirme ya da onarım binaya yapılmıyorsa. Bazen bir şehir tarihi bir bölge olarak ilan edebilir, ancak turistik amaçlı bir yer geliştirmek veya sürdürmek için bütçeler veya net planlar yoktur. Bu arada, eski ve harap ev veya binalar nedeniyle gayrimenkul değerleri aşağı gitmeye devam ediyor.
 • Güvenlik sorunları. 100 yıldan fazla bir süredir var olan binaların bazı yapısal problemleri vardır ve çözüm sadece belirtileri maskelemekten daha fazlasıdır. Tamamen yeni bir yapı oluşturmak yerine ana yapısal sorunları onarmak daha pahalı olacaktır (tasarım eski yapıyla aynı olsa bile).
 • Özelliği korurken sorun oluşturmaz. Yıllık vergi ya da bakım maliyeti, fazla iade edilmeksizin tahakkuk ediyor olabilir.
 • Binanın zaten yangın tehlikesi varsa, topluluk risk altındadır.
 • Bina zaten bölge sakinleri veya çevresindeki komşular için tehlike oluşturuyorsa. Bu, malzeme asbest kullanıyorsa gerçekleşir. Evin herhangi bir yerinde malzemenin kullanılmasındaki yasak, 1989’da yürürlüğe girdi. Aslında, yıkım, bölgedeki gayrimenkulün fiyatlarını artırabilir, böylece mahallede bir iyilik yaparsınız.
 • Mülkü, eskiden olduğu gibi yeniden inşa etmek niyetindeyseniz.

Yine, bu ev sahiplerinin çoğu için bir baş ağrısı kaynağı olabilir hiçbir şekilde kolay bir süreç değildir. Ne yazık ki, süreç bir nedenden ötürü var ve bu da kiracıların ve yatırımcıların yer tarihini parçalamalarını engelliyor.

Yıkım İncelemesi

Yerel koruma komisyonundan planlı bir yıkımı onaylamanız istendiğinde, bu, yıkım incelemesinde yer alan bir dizi adımı harekete geçirecektir.

Yasama konseyi, tarihi bir binanın yıkılmasının sıkı bir işlemden geçmesini sağlamak için bu gözden geçirme mekanizmasını içeren bir yıkım gecikme yönetmeliğini çoktan geçmiş olabilir.

Yıkım incelemesi, potansiyel olarak önemli binaların ve yapıların topluma bildirilmeden ve bir miras veya tarihi bölge komisyonu tarafından incelenmeden yıkılmamasını sağlayan bir koruma aracıdır. Yıkım hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde, müşteri temsilcilerinden mülkünüzün tarihi olarak önemli olduğunu beyan etmelerini isteyin. Alternatif olarak, Ulusal Tarihi Yerler Kaydı‘na bakabilirsiniz.

Binanızın bazı tarihi kökleri varsa, yıkım inceleme devam edene kadar ertelenecektir. Ne yazık ki, sürecin bu bölümü bir aydan üç aya kadar sürebilir. Ancak, gözden geçirmenin bir yıldan daha uzun bir süreye gerilmesi nadir değildir. Bu nedenle planlamanın erken aşamalarında bunu yapmanız önemlidir, böylece inceleme sonuçlarının orijinal planınıza bir anahtar atması durumunda yedek hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca, yıkım servis sağlayıcınızla ilk aşamalarda çalışmanız önemlidir, böylece tarihi bir binanın yıkılması konusunda en iyi tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Koruma için Yıkım

Korumak için bir binayı yıktığınızı söylemek paradoksal görünebilir. Ancak bu düşündüğünüzden daha sık gerçekleşir.

Yıkım hizmetleri ile ilgili yaygın bir yanılgı, yanan silahlarla gelmeleridir. Ağır ekipmanları ve enkaz topunu getirip sallanmaya başlarlar. Aslında bu sürece dahil olan birçok planlama ve hazırlık var.

Yıkımın kendisi muhtemelen tüm eylem sürecinin sadece %10’udur. Bu, özellikle tarihi binalar söz konusu olduğunda geçerlidir.

 1. Yıkım servislerini çağırdıktan sonra, durumu tanımanız için bir dizi soru sorulacaktır.
 2. Şartları kabul ettiğinizde güvenlik mühendisleri ve yıkım uzmanları oküler bir inceleme yapacak ve tüm yapıyı ve ayrıca alanı değerlendireceklerdir.
 3. Tarihi binalar için, uzman ekibi gelecekte ihtiyaç duyulan her şey için geri kazanılabilecek malzemelerin bir kısmını geri dönüştürmeye çalışacaktır.
 4. Mülkiyet üzerinde asbest veya ağır metaller gibi tehlikeli maddeler varsa, işçilere ve sakinlere tehlike arz edecek başka bir uzman grubu daha aranacaktır.
 5. Güvenlik ve hız dikkate alınarak mülkün yıkılması için somut eylem planı için bir öneri yapılacaktır.
 6. Tahmini bir teklif daha sonra size gönderilecektir.

Geri dönüşüm ve yeniden kullanım için kurtarma malzemelerinde tecrübeli bir yıkım şirketi bulun. Aynı sitede yeniden inşa etmeyi planlıyorsanız, yalnızca size para kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda tarihi yapıdan yapabileceklerinizi korumak da sizin vatandaşlık görevinizdir.

Tarihi yapıyı eski ihtişamına kavuşturacak bir planınız olduğunda, uzmanlarının tarihin değerini ve modern zamanlarla nasıl ilişkili olduğunu takdir ettiği için özel bir yıkım şirketine ihtiyacınız var.

Tarihi Binaların Seçici Yıkımı

Buradaki operasyonel kelime seçicidir. Binanın dış kısmı hala korunurken bu seçeneği tercih edebilirsiniz. Yıkım uzmanlarının yapacağı şey, malzemeleri dikkatlice çıkarmak ve hangilerinin kurtarılması gerektiğine göre düzenlemektir. Bu garantiyi tarihi komisyona yaptırmak, yıkım talebinizin onaylanmasını da hızlandıracaktır.

Daha da önemlisi, çevre için elinizden geleni yapıyorsunuz, çünkü bu hareket tarzı en çevreci ve enerji verimlidir. Tek sorunu asbest, siyah küf veya diğer toksik kimyasallar olan eski binalar için, selektif yıkım en iyi seçenek olabilir.

Ne de olsa, pembemsi parmağındaki bir yara nedeniyle bütün eli kesmiyorsun, değil mi?

Bununla birlikte, tüm servis sağlayıcılar seçici yıkım konusunda uzman değildir, bu nedenle bunun yıkım menüsünde listelendiğinden emin olun.

Yapılması gereken adımlar, standart yıkım servisinden daha katıdır. Uzmanlardan oluşan ekip, mülkü kontrol edecek ve hangisinin tehlikeli, kurtarılabilecek ve geri dönüştürülebilen malzemeleri göre sıralayacaktır. Yıkım sırasında herhangi bir düzenlemenin ihlal edilmediğinden emin olmak için yerel imar ve kodlama düzenlemelerinde de uzman olmalıdırlar. Bundan sonra, bina müşteri isteğine ve yasalarına uymak için uygun şekilde hazırlanacak ve sıyrılacaktır.

Tarihi Koruma İçin Yıkmaksan Yıkımını Çağırın

Mülkünüz tarihi olarak ilan edilmişse veya binanız korunmuş bir bölgede ise, tüm nüanslarla uğraşmakta uzun süredir deneyime sahip olan Yıkmaksan Yıkım uzmanlarını arayın. Şirket, yıkım sırasında güvenliği, verimliliği ve hızı garanti etmekle kalmaz, bilgili müşteri destek ekibi de gelecekte yasal sorunlardan kaçınmak için sizi tüm süreç boyunca yönlendirebilir.

Önceki İçerikBir Binayı Yıkma Bilimi
Sonraki İçerikBağcılar Bina Yıkımı Hizmetleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz