Yüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır? - Yüksek Erişim Yıkımda Nasıl Kullanılır?
Yüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır? - Yüksek Erişim Yıkımda Nasıl Kullanılır?

Yüksek erişim nedir ve yıkımda nasıl kullanılır, bunu sormadan önce yüksek erişimli bir yıkım yapmayı tercih ettiğinizde, önce birkaç soru sormamız gerekir. Mesela:

 1. Yıkım işi yapacağımız bina ya da yapı yakınında başka bitişik binalar veya yapılar var mı?
 2. Konum yoğun olarak yoğun nüfuslu bir bölge mi?
 3. Ağır ekipmanları yıkım işi hizmeti yapacağımız alana sorunsuz bir şekilde getirebilir miyiz?
 4. Bina ne kadar sağlam? Erken bir çöküşü önlemek için onu desteklemeli veya desteklemeli miyiz?
 5. Bina yıkım ekipmanları teçhizatımız ile yapı arasında yeterince güvenli bir mesafe var mı?

Yüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır?

Tipik olarak ticari ve endüstriyel yıkımda, tüm yapıyı zemine kaldırma hızını ve ilgili tüm kişilerin güvenliğini garanti altına almak için yüksek erişimli teçhizata ihtiyaç duyulması gerekir. Yüksek erişimli yıkım, bir binayı aşağıdan yukarıya çekmek için bir cerrahın hassaslığında vinçlerin, çubukların ve bomların kullanılmasını içerir.

Hız derken, makine operatörlerimizin ve proje sahasındaki işçilerin güvenliğinden ödün vermeden mümkün olan en hızlı süreyi kastediyoruz. Ayrıca müşteriden gelen sipariş türünü de göz önünde bulundurmalıyız. Sadece binanın yıkılmasını mı istiyorlar yoksa gelecekteki kalkınmaya hazırlık için zemin hazırlamamız gerekiyor mu?

Tüm bu faktörler bina yıkımı isteği üzerine ne kadar hızlı teslimat sağlayabileceğimizi belirleyecektir.

Yüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır? - Yüksek Erişim Yıkımda Nasıl Kullanılır?
Yüksek Erişim Nedir Ve Yıkımda Nasıl Kullanılır? – Yüksek Erişim Yıkımda Nasıl Kullanılır?

Yüksek Erişim Yıkımda Nasıl Kullanılır?

Yüksek erişimli yıkım ekipmanlarının kullanımı, yıkımla ilgili güvenliği önemli ölçüde artırdı. Bir çöküşü tetiklemek için ekskavatör kullanmak yerine, modern yöntem vinç operatörü için güvenlik bölgesini genişletti.

Firmamız ileri teknoloji yıkım ekipmanlarına yatırım yaptı, bu yüzden iş bazı müteahhitlerin teslim alması için gereken sürede yarı yarıya tamamlandı. Operatörlerimiz ve güvenlik mühendislerimiz, yıkım sektöründe bir süre çalıştıktan sonra yılların deneyimine sahiptir.

Yıkım uzmanlarımızı yıkım projenize yerleştirdiğimizde, verimlilik, güvenlik ve üstün kaliteli sonuçları garanti etmek için yıllarca edinilen ve en iyi küresel uygulamaları inceleyen becerileri ve bilgileri beraberinde getirirler.

Yüksek Erişimli Yıkım Sizin İçin Uygun mu?

Bina çok yüksek olsa bile, otomatik olarak yüksek erişimli yıkımın mülkiyeti ayarlamak için doğru prosedür olduğu anlamına gelmez.

Etkili olmasa bile etkili olabilecek başka yıkım yöntemleri türleri de vardır.

 • Manuel yıkım
 • Mekanik yıkım
 • Yapı kırım ya da yapı söküm
 • Patlayıcıların kullanımı

Şirketimiz, her türlü projeye uyacak şekilde düzenlenmiş birkaç teçhizata sahiptir. Ancak, öncelikle aşağıdaki adımları gerçekleştirmeden onları yıkım işi yapılacak alana göndermiyoruz:

 • Şantiyenin oküler incelemesini yapın.
 • Yüksek erişime karar vermeden önce diğer yıkım yöntemlerini ortadan kaldırın.
 • Kulelerimizin yapının yükselişine ulaşıp ulaşamayacağını belirleyin.
 • Zeminin ağırlığı taşıyabilecek kadar sağlam olup olmadığını değerlendirin.
 • İşin kapsamı göz önüne alındığında yıkım zaman çizelgesinin mümkün olup olmadığını belirleyin.

Elbette, yöntem ne olursa olsun, gerçekten yüksek kaliteli sonuçlar verecek uzmanlarımız var. Asıl kaygımız her zaman herkesin güvenliğidir.

Güvenlik En Yüksek Önceliktir

Ulusal Yıkım Müteahhitleri Federasyonu’nun aslında hem operatörlerin hem de şantiye etrafındaki işçilerin güvenliğini sağlamak için yüksek erişimli ekipman kullanımı ile ilgili bir dizi kılavuz vardır. Ancak, teknoloji zaten kuralları aştı. Mesela, el işi yapıldığında, bir bomun ulaşabileceği en yüksek seviye yalnızca 40 metre kadardı.

Yönergeler operatör için çalışma yarıçapını belirler. Örneğin, makinenin güvenli bölgede kalmak için yıkılacak yapıdan ne kadar geriye kadar olması gerektiği.

Bununla birlikte, artık 50 metreye ulaşabilen ağır ekipmanlara ve 100 metreden daha fazla yüksekliğe sahip canavar kamyonlarına bile sahipsiniz. Bu nedenle makine operatörlerinin bilgi ve becerilerinin, kendileri ve başkaları için riskleri en aza indirgemek için sürekli güncellenmesi önemlidir.

Aslında, yıkım kendisi tüm sürecin küçük bir parçasıdır. Çok fazla zaman aslında hazırlığa gidiyor.

Çalıştığımız yapının türünü belirlemek için önce siteyi kapsayan güvenlik mühendisleri var. Yapının durumu ve potansiyel tehlike alanları. Operatör vakumda yani boşlukta çalışmıyor. Erken çöküşü önlemek için güvenlik mühendisleriyle sürekli iletişim halinde.

Yıkım Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de ortalama ticari yıkım maliyeti metrekare başına 1 ila 2 TL arasındadır. Diyelim ki 100.000 metrekarelik bir mülkünüz var, yalnızca hizmetler için 100.000 ile 200.000 TL arasında bir ödeme bekleyebilirsiniz. Bu yalnızca bir yaklaşımdır, çünkü çoğu durumda kare çekimler yükseldiğinde maliyet düşer.

Ancak yıkımın masrafları var.

Örneğin, sahada bulunan asbest, kurşun ve diğer tehlikeli maddeler varsa. Yıkım işlemine başlamadan önce bunların kaldırılması gerekir. O zaman lisansları ve izinleri nihai maliyete dahil etmek zorundasınız. İzin belgesinin binanın büyüklüğüne göre hesaplandığını bilmelisiniz.

Yüksek Erişimli Yıkımın Zaman Çizelgesi nedir?

Yüksek erişim yıkımının ne zaman tamamlanacağına bir zaman çizelgesi koymak zordur. Dikkate alınması gereken birkaç faktör var ve bunların çoğu yoğun hazırlık gerektiriyor. İyi bir tahminde bulunabilmemiz için önce sitenin konumunu ve yapının durumunu incelemeliyiz.

Yıkım Firmamız Hakkında

Yüksek erişimli yıkım dahil, tüm yıkım tarzlarında uzmanız. Güvenlik kayıtlarımız kendi adına konuşuyor. Başladığımızdan beri yüksek erişimli yıkım konusunda büyük bir olay yaşamadık. Buna iki şekilde bakabilirsiniz: ya çok şanslıyız ya da çok iyiyiz.

Mükemmel güvenlik sicilimizi, bina yıkımında ki hazırlıklara bağlıyoruz. Tüm yıkım işlemi sadece birkaç dakika sürebilir, ancak istenmeyen bir şeyin olmayacağından emin olmak için harcanan çalışma saatlerinin sayısı hiçbir zaman yeterince vurgulanamaz.

Yüksek ulaşımlı yıkım ihtiyaçlarınız için bizi bugün arayabilir ve müşterilerimizin çoğunun neden düzenli müşteriler olduğunu kendiniz öğrenin.

Önceki İçerikDerin Temel Yapımında Kullanılan Kazı Yöntemleri
Sonraki İçerikDerin Kazılarda Başarısızlığın Nedenleri Nelerdir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz